İlham aldığım tarihi lider

Günümüzde CEO’lara, yöneticilere ışık tutan, yol arkadaşlığı yapanlar sadece GE’nin efsane eski CEO’su Jack Welch, GM’in yıldızı Lee Iacocca gibi iş liderleri değil…

21.11.2017 16:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlham aldığım tarihi lider

“DA VINCI İLHAM VERİYOR” 

Hepsi Atatürk’ün adını mutlaka telaffuz etse de bambaşka alanlarda farkını ortaya koyarak tarih sayfalarına ismini kazımış sanatçılar da iş liderlerine ilham veriyor. Örneğin ressamlar ve hatta roman kahramanları… Sözlerine, “Zorlandığım bazı kararları verirken rehber edindiğim birçok isim var. Ancak hayatımı şekillendiren en önemli isim Atatürk. Onun geride bıraktığı mirastan her daim etkileniyorum” diye başlayan BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Genel Müdürü Dr. Soner Canko’nun rol modellerinden bir diğeri ise Leonardo da Vinci. Onun; resimden mimariye, anatomiden mucitliğe uzanan çok yönlü kişiliğine, durmak bilmeyen üretme gücüne hayran olan Canko, kurgusal bir karakter olan Sherlock Holmes’un da kıvrak zekası ve üstün gözlem yeteneğiyle en zor problemleri çözebilmesini daima örnek almaya çalıştığını söylüyor: “Leonardo ve Sherlock’un durmak bilmeyen merakları ise beni yeni şeyler deneme konusunda hep heveslendirmiştir. İkisi de çok yönlülüğün kusursuz örnekleri. Üretimlerini birçok alana yayıp zamandan ve mekandan bağımsız bir fikir dünyası sunuyorlar.” 

MİMAR SİNAN’IN KÖPRÜ HİKAYESİ

İnşa ettiği 92 cami, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 22 türbe, 17 imaret, 3 hastane, 5 suyolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 hamamla toplam 375 eser vererek Osmanlı mimarisine altın çağını yaşatan Mimar Sinan da liderleri etkileyen sanatçılardan. “Mimar Sinan’ın mücadeleci yapısını, fikirlerinin arkasından gitmesini ve planlayarak hareket etmesini çok beğeniyorum” diyen Doğanlar Yatırım Holding’in yönetim kurulu başkanı Davut Doğan, bu hayranlığının nedenlerini şu sözlerle aktarıyor: “Mimar Sinan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün plana dayalı hayat tarzları bana en çok odaklanmanın önemini gösterdi. Her koşulda mücadele etmeyi ve mücadelede sonuca ulaşmak için çok titiz yaklaşmalarını örnek aldım. Savaş ortasında düşünen Mustafa Kemal Atatürk ve Mimar Sinan onca toplumsal olay karşısında, mevcut durum ne olursa olsun başarmak için azimle çalışma gerçeğini bana öğretti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği üstün kararlılık büyük bir milletin kaderini etkiledi. Beni en çok etkileyen diğer olay, hasta yatağından kalkarak Ankara’ya gidip gençliğe ithaf ettiği törende yer alması. Bu, aslında tüm dünyanın örnek alması gereken bir davranış ve onun Türk Milleti’ne bıraktığı en güzel anı. Mimar Sinan’ın da önemli bir savaşta yaptığı bir köprü hikayesi var. Köprü, askerler geçtikten sonra yıkılabilecek şekilde tasarlanarak düşmanın geçmesini engelledi. Savaş ortasında bunu kurgulamak, modern rekabet piyasasında, piyasaya ve rakiplere hakim olmakla aynı seviyede.” 

“TARİH, HER ZAMAN YOL GÖSTERİR” 

Osmanlı Tarihi de bugünün liderlerine örnek teşkil eden pek çok padişah ve devlet adamı barındırıyor. Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet, II. Abdülhamid; YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın rol model olarak belirttiği isimler. Bunların dışında kendisine ilham veren liderler arasında Hz. Ömer, Sun Tzu, Mevlana, Cengiz Han, Winston Churchill, Turgut Özal’ı da sıralayan Arslan, “Tarihi iyi bilmeye, önemli tarihi karakterlerin yaşamlarını incelemeye, onlardan ders çıkarmaya büyük önem veririm” diyor. Hz. Ömer’in liderliği, Yavuz Sultan Selim’in cesareti, Fatih Sultan Mehmet’in kararlılığı ve azmi, II. Abdülhamid’in siyasi zekası ve dikkati, ünlü komutan ve filozof Sun Tzu’nun stratejileri ve askeri dehası, Winston Churchill’in siyasete olan hakimiyeti ve hazırcevaplığı, Turgut Özal’ın vizyonerliği, Mevlana’nın mütevazılığı, Cengiz Han’ın disiplini ve askeri zekası Hüseyin Arslan’ı çok etkiliyor. Arslan, onların hayatlarından öğrendikleriyle ilgili şöyle konuşuyor: “Tarihteki önemli liderlerin ve filozofların yaşadıkları olaylar karşısında verdikleri kararlar, uyguladıkları yöntemler her zaman bizler için en iyi yol göstericidir. Bu isimlerin hepsinin ortak özelliği, inandıkları şeyleri yaşamaları. Kimi olaylar karşısında bu tarihi örnekler aklıma gelir ve karar vermem gereken durumlarda bana yol gösterici olurlar. İnsanın düşünceleri hareketlerini, hareketleri karakterini etkiler ve yaşadıkları da tecrübe olarak eklenir. Özellikle adalet konusunda her zaman çok hassas davranmaya çalışırım. Tarihte iz bırakan bu saydığım isimlerin yaşamları, çoğu zaman benim için kendi hayatımda da yol gösterici oluyor.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz