İlk 6 yıla dikkat

İK uzmanları ise sektör bağımsız yöneticiliği hedefleyen bir kişi için 6 yılın sınır olduğu görüşünde.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 6 yıla dikkat
Orta ya da alt kademede çalışan olmak fark etmez. Günümüzde artık bir üst basamağa çıkmak ve yönetici olmak herkes için en büyük hedef. Peki bir kişi, kaç yıldan sonra yönetici olmadığı için endişe duymaya başlamalı?
Uzmanların bu soruya verdiği yanıt farklılık içeriyor. Yine de yönetici olma hedefi taşıyan bir kişinin, 6 yıllık bir kariyer hayatının ardından en az 1-2 kişiyi yönetmeye başlaması gerektiğini düşünüyorlar. Bu süreyi aşan kişilerin nerede sorun olduğunu araştırması gerektiğini belirtiyorlar.
Türkiye’de kendisine bağlı en az 1-2 çalışanı olan bir yönetici olmak için geçmesi gereken minimum-maksimum süre ise sektörlere göre değişiyor. Bu süre, inşaat ve otomotiv sektöründe minimum 2 maksimum 6, çimento ve turizmde minimum 2 maksimum 5, bankacılık sektöründe ise minimum 2 maksimum 4 yıl olarak kabul ediliyor.
Pozisyona göre ise yine bir kişinin bu pozisyona ulaşma hedefi olduğu düşünüldüğünde, şef olmak için minimum 3, maksimum 6; müdür yardımcısı olmak için minimum 4, maksimum 7; genel müdür olmak için ise minimum 9, maksimum 13 yıl ideal süreler olarak görülüyor.
Türkiye’nin önde gelen genel müdürleri de genelde ortalama 4 yıllık bir kariyer hayatının ardından yöneticilik tecrübesi kazanmayı başarmış durumda. Yine de burada önemli olan noktanın süre olmadığını düşünüyorlar. Onlara göre işte yeterlilik ve sorumluluk alma becerisi süreden daha önemli.
1 YILDA YÖNETİCİ OLDULAR
İş hayatının ilk yılında yönetici olmayı başaran genel müdürler de var. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Tüpraş’ın genel müdürü Yavuz Erkut da bunlardan biri. Erkut, 1979 yılında Tüpraş’a girerek kariyer hayatına başladığını söylüyor. 1980 yılında ise ünite şefi olduğunu belirtiyor. “Böylece 20-25 kişilik bir ekibi yönetmeye başladım” diyen Erkut, 1 yıl gibi çok kısa bir zamanda yönetici olmasının öyküsünü ise şöyle anlatıyor:
“Tüpraş’a girdiğim dönemde 2’nci tevsi yatırımlarının yapıldığı, ham petrolün kapasitesinin artırıldığı bir dönemdi. Bu çerçevede artan atık su sisteminin standartlara uygun yapılabilmesi için yeni üniteler kuruluyordu. Ben de ilk kez yöneticiliğe burada başladım. En dipten buralara kadar geldim.”
Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu da 1 yıl gibi kısa bir sürenin ardından yönetici olmayı başaranlardan. Tarakçıoğlu, kariyerine Sabancı Holding şirketlerinden Olmuksa’da üretim planlama mühendisi olarak başlamış. İşe girdiği ilk günlerin fabrikanın makine parkının yenilenmesine denk geldiğini söylüyor ve ekliyor:
“Bu süreçte benden beklenen planlama işinin yanında makine montaj grubunda da görev aldım ve tüm fabrikanın altyapısının yeni teknolojiyle donatılması sürecinin içinde bulundum.”
 Bu 1 yıllık süre sonunda, kendisi 25 yaşında çok genç bir mühendisken, 200 kişinin çalıştığı üretim bölümünün başına getirildiğine de dikkat çeken Tarakçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bana göre yönetici olma süresini belirli limitlere bağlamak yanlış. Öyle gençlerle karşılaşıyorum ki bir orduyu yönetebilir. Bunun yanında öyle kıdemli yöneticilerle karşılaşıyorum ki kolay kolay bir şey emanet edemem. Bulunduğum sektörde yönetici olmak isteyen bir kişinin 35 yaşından sonra endişelenmesi doğaldır diye düşünüyorum.”
“STANDART BİR SÜRE YOK”
Perakende sektörünün önde gelen yöneticilerinden Darty Genel Müdürü Nedim Esgin ise 2 yıllık bir kariyer hayatının ardından yöneticilik yapmaya başlamış. Kendisi kısa sürede yönetici olmasına rağmen çalışanların bir an önce yönetici olmak gibi bir hedefi olmaması gerektiğini düşünüyor. “Bugünkü jenerasyonun bir an önce terfi etmek ve ‘müdür’ olmak istediğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz