Kadının adı yok

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin 60’ını kadınlar yönetiyor. Grant Thornton’un geçen yıl yayınladığı kadın yöneticiler araştırması da Türkiye’deki kadın yöneticilerin oranının yüzde 30 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

1.06.2014 13:23:180
Paylaş Tweet Paylaş
Kadının adı yok
Kadın yönetici sayısının az olduğu malum. Anadolu’ya gidildikçe bu tablo daha da vahim bir hal alıyor. Ancak resim, son yıllarda yavaş yavaş değişmeye başladı. Oran yavaş yavaş da olsa artıyor. Anadolu’da kadın yöneticiler, daha çok aile şirketlerinde ve yabancı şirketlerde çalışıyor.

Destek rollerin emanet edildiği kadınlara, ana fonksiyonlarda ve en tepelerde tek tük rastlanıyor. Üstelik bu kadınlar erkeklere göre en az yüzde 25 daha az kazanıyor. ABD'nin en büyük 500 şirketinin 23'ünün CEO'su kadıın Bir başka deyişle zirvedeki şirketlerde kadın CEO’ların oranı yüzde 4,6 düzeyinde...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Üst düzey pozisyonlarda ise kadın yönetici oranı yüzde Vl4,3’de kalıyor. En büyük 500 şirketin 4’te 1’inde hala üst yönetimde kadın yönetici yok. Türkiye’de ise aile şirketleri sayesinde kadın CEO oranı, ABD’ye göre nispeten daha yüksek.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin 60’ını kadınlar yönetiyor. Grant Thornton’un geçen yıl yayınladığı kadın yöneticiler araştırması da Türkiye’deki kadın yöneticilerin oranının yüzde 30 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bu oranla Türkiye, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere birçok ülkeyi geride bırakıyor.

Ancak, kadın yönetici istihdamında en büyük eşitsizlik İstanbul ile Anadolu arasında... Anadolu’da İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Antalya ve Adana dışında CEO, genel müdür gibi üst düzey pozisyonlarda kadın yönetici neredeyse yok. Olanlar da ya aile şirketinin üyeleri ya da kendi işinin sahibi kadın girişimciler.

Anadolu'da kadın yöneticilere en çok yabancı sermayeli şirketlerde rastlanıyor. Kurumsallaşma açısından daha ileride olan şirketlerde de kadın yönetici oranı diğerlerine göre daha yüksek. Sektör olarak bakıldığında ise Anadolu'daki kadın yöneticiler, en çok hızlı tüketim, perakende, eğitim, finans, turizm sektörlerinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.