Kişisel misyonum

Türk liderlerinin “kişisel misyon”larını ve bunların şirketlerine katkısını araştırdık.

3.08.2014 20:25:480
Paylaş Tweet Paylaş
Kişisel misyonum
Dünyanın en saygın yönetim gurularından Peter Drucker, gerçek liderliği, bir insanın profesyonel hayatında elde edeceği cilalı bir kariyer değil, insan hayatının bütününü yönlendiren bir misyon olarak tanımlıyor.

Aslında uzmanların çoğuna göre de liderlik insanları yönetmekten, bir hedefin peşinde koşmaktan daha fazlasını içeriyor. Bugünün başarı anlayışı liderin, sorumlu olduğu herkes için anlamlı bir hayatı gerçekleştirmesi anlamına geliyor.

Dolayısıyla kurumların misyonu kadar, liderin hayattaki kişisel misyonu ve tavrı da önemli... Capital de bu gerçekten yola çıkarak Türk liderlerinin “kişisel misyon”larını ve bunların şirketlerine katkısını araştırdı...

Öünümüzde şirketlerin misyonu kadar onlara liderlik edenlerin kişisel misyonu da önem kazanmış durumda. Hatta bazı küresel dev şirketlerde zaman zaman liderin misyonu kurumsal misyonun önüne bile geçebiliyor. Örneğin Campbell Soup CEO’su Denise Morrison, şahsi misyonunu “Lider gibi hizmet, dengeli yaşam ve farklılık yaratmak için etiğe uygun davranış” olarak tanımlıyor.

Virgin Group kurucusu Richard Branson “Hayat yolunda eğlenmek ve hatalarımdan ders çıkarmak” şeklinde özetliyor. Oprah Winfrey Network’ün kurucusu Oprah Winfrey ise kişisel misyonunu, “Öğretmen olmak. Öğrencilerime elimden geldiğince ilham verebilmek” olarak açıklıyor.

Türkiye’de de pek çok şirket lideri kişisel misyonları üzerine kafa yoruyor. Üstelik çoğu uzmana göre onların hayata bakışları ve şahsi prensipleri şirketlerinin başarısında da önemli rol oynuyor. Bu liderler arasında MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney gibi, “Hayat bir bisiklet yolculuğuna benzer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.