Kişiye özel stres

CEO’ları en çok strese sokan konu yıl sonu hedeflerini tutturamamak. Ekonomi ve politikadaki ani ve beklenmedik gelişmeler de stres düzeylerini artırıyor. CEO’lar stresle başa çıkmak için kendi bireysel formüllerini geliştirmiş durumda.

26 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Kişiye özel stres
Kimi ani ve beklenmedik gelişmeler kimi ise hedef baskısı nedeniyle strese giriyor. Ailesine vakit ayıramadığı için bunalıma giren, hatta intihar eden bile var... Harvard Medical School’un araştırmasına göre üst düzey iş liderlerinin yüzde 96’sı stresten şikayetçi. Stres çok yaygın, ancak her liderin stres kaynağı farklı.

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul’u hedeflerin tutmaması, Borusan’ın CEO’su Agah Uğur’u ise çözdüğü problemin tekrar karşısına çıkması strese sokuyor. Profilo’nun başkanı Kamhi mobil cihazlardan şikayet ediyor. Sadece gerekçe değil, çözüm arayışları da farklı. Her lider kendine özgü yöntemlerle stresi yenmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında, isviçreli telekomünikasyon devi Swisscom’un CEO’su Carsten Schloter, 49 yaşında intihar etti. işkolik olarak tanınan Schloter, bir açık-J lamasında “Üç çocuğumu ancak 2 haftada bir görüyorum. Bu yüzden suçluluk hissediyorum” demişti.

İş dünyasında aşırı yorgunluk, stres ve depresyon sonucu intihara ve ölüme sürüklenen tek üst düzey yönetici Schloter değil. Zurich Insurance’ın CFO’su Pierre Wauthier de ondan bir ay sonra intihar etti. Hayatını hazin biçimde kaybeden yönetici bıraktığı notta, CEO Josef Ackermann’ın bitmek bilmeyen isteklerinin kendisini depresyona soktuğunu yazıyordu.

Bu olayların ardından herkes zirveye tırmanmış bu başarılı yöneticilerin neden hayatına son verdiğini anlamakta zorlandı. Uzmanlara göre bu yöneticiler artan stres düzeylerini iyi yönetemedi. Bu durum onları önce depresyon ve psikolojik rahatsızlıklara ardından da intihara sürükledi.

Türkiye’de de eskiye göre artan iş stresi yüzlerce CEO ve şirketi tehdit ediyor. Sabancı’dan Borusan’a kadar Türkiye’nin en büyük gruplarını yöneten CEO’lar, eski döneme göre iş hayatında stresin arttığını söylüyor. CEO’ları en çok strese sokan konu ise yıl sonu hedeflerini tutturamamak. Ekonomi ve politikadaki ani ve beklenmedik gelişmeler de stres düzeylerini artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.