Kolay Ders

Abdulkadir Konukoğlu, Sakıp Sabancı’yı önemli bir lider olarak kabul ediyor. Ancak Konukoğlu’na göre Sabancı’nın iktidarı geç bırakması bir hataydı. Bu hatadan ders aldığını ve 65 yaşında yönetimi bıraktığını söylüyor. Abdulkadir Konukoğlu gibi iş dünyasından pek çok isim, başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarıyor, aynı yanlışları tekrar etmiyor. İşte bu dersler…

22.07.2015 11:28:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kolay Ders

 KILIÇOĞLU EKİPTEN ÖĞRENİYOR İş hayatının uzun soluklu bir tecrübe olduğunu belirten T-Systems CEO’su Sinan Kılıçoğlu, birlikte çalıştığı yöneticilerin hatalarından ders çıkardığını ifade ediyor. Gözlem ve analiz etmenin iş dünyasında önemini vurgulayan Kılıçoğlu, yöneticilerin iyi uygulamalarının örnek alınmasını, kötü uygulamalarından da ders çıkarılıp uygulanmaması gerektiğini söylüyor. Kılıçoğlu, şöyle değerlendiriyor: “Hiçbirimiz iş hayatına yönetici olarak başlamıyoruz. Üst pozisyonlara belirli pozisyonlardan geçerek geliyoruz ve bu dönemde üzerimizde olan yöneticilerle birlikte çalışıyoruz. Zaman zaman onların iyi uygulamalarını örnek alıyor, zaman zaman da hatalı yaptıkları işleri yapmamaya dikkat ediyoruz. Benim de yaptıkları hataları görüp tekrar etmediğim yöneticilerim oldu. Şirket yönetiminde belirli hedeflerle ilerliyoruz. Ancak günün sonunda şirketin kârlılık ve nakit yaratabiliyor olması çok önemli. Önceki dönemlerde birlikte çalıştığım bir yöneticinin bu noktalara dikkat etmeyip tamamen satış ve gelirleri ve Ralf’in yakın zamanda aramızda olmayacağını konuşurduk. Ancak sonuç hiç de bizim düşündüğümüz gibi olmadı. Yıllar sonra lider Ralf olmuştu. İkisi arasındaki en büyük fark, Bernd kendisinin zayıf taraflarını güçlendirmeye çalışırken Ralf ise zayıf taraflarını umursamaz, her zaman kuvvetli olduğu şeyleri yapardı. Hayatımın ilk liderlik deneyimi olan bu anı, benim sadece izleyerek elde ettiğim ucuz bir deneyim oldu. O zamandan beri hiçbir zaman zayıf olduğum noktaları kuvvetlendirmeye çalışmam. Her zaman kuvvetli olduğum alanları daha da kuvvetlendirmeye çalışırım.”
ASLANOBA’NIN START UP DERSİ Aslanoba Capital’in kurucu başkanı Hasan Aslanoba, hem melek yatırımcı kimliği hem girişimleriyle start up ekosisteminin Türkiye’deki en etkin isimlerinden biri. Türkiye’de insanların hatalardan ders alamadığını, çünkü insanların hataları hakkında konuşmayı sevmediğini söyleyen Aslanoba, son girişimi olan Tazedirekt.com’u kurarken yaşadığı deneyimi şöyle anlatıyor: “2000’li yıllarda, Amerika’da internet balonu patladığı zaman Tazedirekt’in benzeri olan Webvan girişimi battı. Aslında süper star olabilme potansiyeli olan bir şirketti. Fakat o kadar yüksek taahhütler sundu ve fiziksel altyapıya o kadar yatırım yaptı ki sonunda para kesilince bir anda çöktü. Şirketin en büyük hatası, böyle büyük bir pazarda, bütün pastayı kapmak istemesi oldu. Çok hızlı hareket edip tek olmaya çalıştı. Her yere büyük depolar kurdu ve o dönemde aslında fiziki altyapıya birden bu kadar büyük yatırım yapmanın gereği yoktu. İnsanların kafasında teknoloji şirketleri batıyor mu diye soru işaretleri oluştu ve herkes yatırımlarını kesti. Webvan de bir anda çöktü. Bu durum bir travma yarattı ve Amerika’da uzun bir süre kimse bu alana giremedi, girmek isteyenler yatırımcı bulamadı. Webvan’ın yaşadığı çöküş çok önemli bir ders barındırıyor. İşte bu yüzden Tazedirekt’in birdenbire büyümesi için değil, yavaş yavaş ama sağlam adımlarla yerine oturmasını istiyorum.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz