Kolay Ders

Abdulkadir Konukoğlu, Sakıp Sabancı’yı önemli bir lider olarak kabul ediyor. Ancak Konukoğlu’na göre Sabancı’nın iktidarı geç bırakması bir hataydı. Bu hatadan ders aldığını ve 65 yaşında yönetimi bıraktığını söylüyor. Abdulkadir Konukoğlu gibi iş dünyasından pek çok isim, başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarıyor, aynı yanlışları tekrar etmiyor. İşte bu dersler…

22.07.2015 11:28:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kolay Ders

Tanyer Sönmezer / Management Centre Türkiye CEO'su
KAYBETTİREN PAZARLAMA HATALARI LASTİKÇİNİN YANLIŞI Türkiye’den bir lastik üreticisinin tecrübesini paylaşmak istiyorum. Şirket, çok büyük reklam kampanyalarıyla bir ürün piyasaya çıkardı. Ancak çok az sayıda çıkardıkları için mağazaya gidenler ürünü bulamadı. Böylece insanların ilgisi azaldı ve yapılan reklam kampanyası da boşa gitmiş oldu. Bu nedenle herhangi bir ürünün reklamı yapılacağı zaman müşterilerime mutlaka yeterli ürünleri olup olmadığını soruyorum.
DANONE’NUN JAPONYA YANLIŞI Dünyadan da Danone’nun pazarlama konusunda yaptığı bir hatayı örnek vermek istiyorum. Danone, Japon pazarını araştırıyor ve burada hiç yoğurt olmadığını görüyor. Bu yüzden Japonya’da yoğurt satmaya karar veriyor. İnsanlara bu yoğurtlar denetiliyor ve satın alıp almayacakları soruluyor. Olumlu tepkiler alındığında ürünü pazara sürüyor. Ancak ürünlerin yüzde 98’i iade ediliyor. Sonradan öğreniyor ki Japonlar, midelerinde bir enzim eksik olduğu için yoğurt yiyemiyor ve bir pazar araştırmasına katıldıkları zaman daima “Evet, çok iyi” diyorlar.
CHEVROLET’NİN SEÇİMİ Chevrolet’nin CEO’sunun da isimlendirmeyle ilgili bir hatası var. Nova diye çok satan bir araçları vardı. Bu aracı Meksika pazarına sürdüler. Ancak Nova, Meksika dilinde “İleri gitmez” anlamına geliyor. Bu hatadan çok büyük bir ders aldım ve yeni bir ürüne isim aranırken birçok dilin argosunda ve lehçelerde ne anlama geldiğine hep baktırırım.”

Abdülkadir Konukoğlu / Sanko Holding Onursal Başkanı
“SABANCI’NIN HATASINDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”
SAKIP SABANCI BİR LİDER Sabancı Holding’in lideri Sakıp Sabancı’yı, hayatım boyunca lider olarak kabul ettim. Onu izledim, onun yaptıklarını gözlemledim. Bana göre, onun en büyük hatası, ölene kadar iktidarı bırakmaması oldu. Bundan bir ders çıkardım.
HOLDİNGİ GENÇLEŞTİRDİM Bu dersten sonra 65 yaşında görevimi bırakarak holdingi gençleştirdim. İnsanın, iktidarı belirli bir yaştan sonra bırakması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda Sakıp Sabancı’dan aldığım ders benim için yönlendirici oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz