Pişmanlık dersleri!

İş dünyası, yeni pazarlara yatırım ve ihracattan yanlış ortakla yola çıkmaya, iş ilişkilerinde duygusallıktan yanlış organizasyona çok sayıda kararından pişmanlık duyan ve “bir daha asla!” diyenlerle dolu... İşte artık yoğurdu üfleyerek yiyen iş insanlarının sütten ağızlarının nasıl yandığını ve bunu nasıl pozitif bir öğrenmeye dönüştürdüğünü anlatan “ilk elden” hikayeler…

3.09.2015 14:34:300
Paylaş Tweet Paylaş
Pişmanlık dersleri!

GAMZE AYDIN / TERADATA ÜLKE MÜDÜRÜ
“YATIRIM KARARLARI NET OLMAYAN ŞİRKETLE ÇALIŞMAM
 KISITLI SERMAYE

“Bir daha asla yapmam” dediğim tecrübem, Türkiye’de yatırım kararları çok net olmayan bir yabancı firma ile çalışmam. Yatırım sermayesinin kısıtlı olduğu bir yapıda, büyümenin desteklenmesinin yeteri kadar olmaması pazarda büyürken negatif bir etki yaratıyor. Sonuç olarak da yarattığınız pazar, proje ve işgücü olumsuz etkilenebiliyor.
DOMİNO ETKİSİ
Kısa vadeli düşünen kurumların muhakkak uzun vadede olumsuz sonuçlanan iş deneyimleri oluyor. Kurumun maraton koşucusu olması tüm stratejiyi oluşturma ve uygulamak için çok önemli, çünkü özellikle teknoloji pazarında yapılan yatırım müşteriyi sadece vendor’a değil, projeye de küstürebiliyor. Bunun da etkisi domino taşı gibi.
ADAY DEĞERLENDİRMESİ
Zaman içinde oluşan tecrübe aslında analitik düşünceyi önemli derecede etkiliyor. Dolayısıyla özellikle iş görüşmelerinde adayın yarattığı enerjinin “her ne kadar özgeçmişi kuvvetli olursa olsun” dikkate alınması gerektiğini belki yüzlerce kez test ettim. Bu da zaman içinde aldığım önemli derslerden biri diyebilirim. 

EROL BİLECİK / INDEX GRUP CEO
“TECRÜBEYE GÜVENMEK GEREK”
YENİ İŞ ALANI  

Aşağı yukarı 2000’li yılların başında benden hem yaşça oldukça büyük hem de tecrübeleri itibarıyla çok saygı duyduğum yabancı ortağımız, girmeyi planladığımız yeni iş alanını ilk etapta onaylamamıştı. Benim çok kuvvetli bir şekilde dile getirdiğim isteğimi görmüş olmalı ki sonunda yeni iş alanına girme konusunda ikna olmuştu.
TECRÜBE ÖNEMLİDİR
Fakat tüm bu süreç onda bir miktar gönül kırıklığı yaratmıştı. Ayrıca tecrübesi doğrultusunda tüm öngörüleri de doğru çıkmıştı. Benim “Bundan sonra asla yapmam” dediğim şey şu: Tecrübesine güvendiğim insanların önemli olduğunu düşündükleri tavsiyelerini göz ardı etmemek.
PARAYLA SATILMIYOR
Artık onların tavsiyelerine güvenmeyi ve aksi yönde karar almamayı tercih ediyorum. Tecrübeye saygı duyan biriyim. Hayatta pek çok şey parayla satın alınamaz. Bunların belki başında zaman gelmektedir. Boşa zaman kaybediyorsanız onu tekrardan satın almak çok zordur. Bir diğeri de tecrübedir.
TAVSİYEYİ DİNLE
Belki danışmanlıklarla bu açıklar giderilebilir fakat tecrübenizin oluşması için gerekli atmosferin oluşması, bir miktar zamanın geçmesi gerekir. O bakımdan inandığınız ve sonuna kadar sorgulamadığınız tecrübeli insanların bir tavsiyesi varsa mutlaka bu tavsiyeyi radarınıza almalısınız; hatta tavsiyeye uymanızın da büyük faydası olacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz