"SOSYAL MİMAR TİPİ LİDER YÜKSELECEK"

GARY HAMEL, fikirleriyle yönetim dünyasını derinden etkileyen bir isim. Dünyanın yeni bir dönemden geçtiğini düşünen Hamel, tüketicinin güçlenmesi, küresel rekabetçilik ve yaratıcı ekonomiye geçiş olmak üzere üç trendin şekillendirici olduğunu düşünüyor. “Oyunu değiştiren fikirlere ihtiyaç var” diyen Hamel, yeni dönemin liderlerinin general değil, sosyal mimar olması gerektiğine inanıyor. Gelişmekte olan ülkelerin şirketlerine ise “Artık doğduğunuz ülke sizin kaderiniz değil” diyen yönetim gurusu, “Çok iyi bir fikriniz varsa mutlaka finansman bulursunuz” diye tavsiyede bulunuyor.

12.02.2015 15:50:220
Paylaş Tweet Paylaş
"SOSYAL MİMAR TİPİ LİDER YÜKSELECEK"
Gary Hamel, dünya çapında üne sahip bir yönetim gurusu. Devrimin Başına Geçin, Geleceği Kazanmak, Şimdi Ne Yapıyoruz gibi yönetim dünyasını derinden etkileyen önemli kitapların da yazarı. Yapı Kredi Bankası’nın 70’inci yılı kapsamında düzenlediği Akademi Zirvesi’ne katılan Prof. Dr. Gary Hamel, son dönemde önemli ve kritik bir dönüşüm yaşandığını düşünüyor. Bu dönüşümü ise üç trendin şekillendirdiğini belirtiyor: Tüketicinin güçlenmesi, küresel anlamda rekabetçiliğin öne çıkması ve yaratıcı ekonomiye geçiş. İşte bu nedenle bütün şirketlerin kendisine şu soruyu sormasını tavsiye ediyor: Yaratıcı işleri nasıl artırabiliriz? Merkeziyetçi felsefeyle şirketlerini yöneten, vizyoner lider döneminin sonuna gelindiğini, CEO’ların bir sosyal mimar gibi çalışması gerektiğine dikkat çekiyor. Hayal gücü eksik liderlerin şirketleri yönettiğini anlatan guru, oyunu değiştiren fikirlere ihtiyaç olduğunu ve bu nedenle bir şirketin her yerde liderleri olması gerektiğinin altını çiziyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlere ise “ Doğduğunuz ülke artık sizin kaderiniz değil” diyen Gary Hamel, onları yeni döneme adapte olmaya davet ediyor. Gary Hamel, Capital’in sorularını yanıtlarken iş dünyasının büyük resmi görmesi için de önemli ipuçları veriyor. İşte sorularımız ve Hamel’ın yanıtları:
* Şirketler dünyasını yıllardır yakından izliyorsunuz. Son yıllarda iş dünyasına damgasını vuran önemli değişimler sizce neler? 
* Sanıyorum son 10 yılda karşımıza çıkan en önemli 3 trend şunlardı: Birincisi, tüketicinin hükmü. Tüketicilerin etkisi ve gücü gittikçe artıyor. İnternetin ortaya çıkmasıyyla birlikte sürekli bir değişim yaşandı. Artık pazarlık gücü üreticilerden tüketicilere geçti. Dünyadaki bütün şirketlerin, iş modellerini müşteriden başlayarak geriye doğru yeniden tanımlaması gerekiyor. İkincisi, küresel mükemmellik. Dünyada her ekonomide şirketler, yeni küresel ve genç rakiplerle karşı karşıya. Daha fazla sayıda ulusal mabet var. Dünyadaki bütün şirketlerin artık küresel anlamda rekabetçi olması gerekiyor. Çünkü dünyadaki en iyilerden biri değilseniz zaten en iyi olanlarla yüz yüze olmak zorunda kalacaksınız ve pazar onların eline kalacak. Uzun vadeli iş yapmak istiyorsanız mükemmelliğe ulaşmalısınız. Üçüncü önemli trend, yaratıcılık zorunluluğu. Bilgi ekonomisinden yaratıcı ekonomiye geçiş yapılıyor. Bilginin kendisi artık bir emtia oluyor. Uzmanlığı, yetkinliği satın alabiliyorsunuz. Tata ya da Accenture gibi şirketlerle çalışabiliyorsunuz. Gerçekten farkı yaratan, işin yaratıcı tarafı. Eğer siz kendinizi farklılaştıramıyorsanız ürününüz ve hizmetiniz emtialaşır ve kâr marjınız aşağı iner.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz