Tavsiyelerin en kötüsü

Bazı yöneticiler başarının uygulanan değil kulak arkası edilen bir tavsiyeyle de gelebileceğini düşünüyor...

10.03.2017 13:24:190
Paylaş Tweet Paylaş
Tavsiyelerin en kötüsü
BAŞARILI İSİMLERİN HER TAVSİYESİNE GÜVENMELİ Mİ?
NEVZAT AYDIN / YEMEKSEPETİ CEO’SU

2015’te dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden Yemeksepeti hisselerinin tamamını bünyesine kattı.
“SAYGIN BİR BÜYÜĞÜ DİNLEMEDİM”
Bu başarılı satışın ardından şirketin CEO’su Nevzat Aydın, aldığı en kötü tavsiyeyi şöyle anlatıyor: “Aldığım en kötü tavsiye şirketi 10 milyon dolara satmam gerektiğiyle ilgili oldu ancak uygulamadım. Tavsiyeyi iş dünyasının çok saygın bir büyüğü vermişti.
“SON KARARI VEREN SİZ OLUN”
Tavsiyeyi uygulamamamın en büyük nedeni şirketi çok daha yüksek rakamlara satabileceğimin farkında olmamdı. Öğrendiğim şey ise şu oldu: Başarılı olmuş veya sizden önce benzer aşamalarda bulunmuş insanların her söylediği doğrudur diye bir şey yoktur. Her zaman son kararı siz vereceksiniz.”

“KARAR DOĞRUYDU AMA EKONOMİK KRİZ GELDİ”
MEHMET NANE / PEGASUS CEO’SU
“NAKİT SIKIŞIKLIĞINA GİRDİK”

1998 yılında Giysa’da murahhas aza olarak çalışırken bir kiralama yapıyorduk. Kira fiyatı çok uygundu. Biz de 3 yıllık peşin ödeme yaptık ve ardından 1998 krizi oldu. Bundan dolayı nakde sıkıştık. Bir tarafta 3 yıllık peşin ödediğimiz kira, bir tarafta kriz var.
“O KADAR MANTIKLIYDI Kİ”
İlk başta bakıldığında peşin ödeme yapmak o kadar mantıklıydı ki... Çünkü yarı fiyatına geliyordu. Yer çok güzeldi. Kararı verirken çok doğruydu ama bir kriz geldi, nakit ihtiyacımız doğdu. Ne oldu? O gün bize verilen bir tavsiye daha sonra bizim çok ciddi şekilde sıkışmamıza neden oldu.
“DERS ÇIKARDIM”
Bundan şu dersi çıkardım: Bir karar verirken sadece o günkü şarta değil, orta ve uzun vadede sizi nasıl etkileyeceğine de bakmak gerekiyor. Orta ve uzun vadede verdiğiniz kararın, bilebildiğiniz parametreler çerçevesinde sizi nasıl etkileyeceğini öngörürseniz kararınızı daha sağlıklı uygularsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz