Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

TEKNOLOJİ ZORLUYOR
Yatırım oranı, yoğun rekabet ve sürekli yenilik gerektiren ve teknolojiyi yakından takip etmesi gereken telekomünikasyon, eğlence ve medya gibi sektörlerde daha yüksek olarak gerçekleşiyor. Başlangıç yatırımı sonrasında fazla yenilenme gerektirmeyen enerji ve bazı sanayi kolları ve servis hizmetlerinde ise bu oran daha az olabilir.

TELEKOM İSTİSNA
Telekom, kârlılığı yüksek, fakat aynı zamanda teknolojideki hızlı değişimin etkisiyle sürekli yenilik isteyen bir sektör. Bu nedenle telekom şirketlerinde gelirin yüzde 20’si seviyesinde yatırım gerçekleşmelerine rastlamak mümkün olabiliyor. Fakat birçok sektörde, örneğin sanayi şirketlerinin çoğunda bu oran ancak ortalama kârlılık seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Doğal olarak şirketlerin tüm kârlarını sürekli bir yatırıma yöneltmesi beklenemez.

HAKKI YILDIZ/ YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
ORTALAMA YÜZDE 12-13
"SON 10 YILDA EN BÜYÜK YATIRIMI YAPTIK"

2013 yılını holding bazında 2,8-3 milyar TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz. Cironun ne kadarının yatırımlara ayrıldığı konusu yıldan yıla değişiyor. Örneğin, 2012 yılı için bu oran 2,3 milyar ciroya karşılık 650 milyon TL’lik, yani yüzde 29 olmuş. Tabii yatırımlar üretime geçtikçe ciro da doğal olarak artmış oluyor. 2013 yılı için baktığımızda bu oran yüzde 5 gibi gözüküyor. Yıllık bir oran vermek çok zor. Ama belli bir periyod için bakarsak daha doğru olacak. Grubumuz için 10 yıllık bir periyodda ortalama yıllık yatırımların ciroya oranı yüzde 12-13 seviyesinde.

2014’TE YÜZDE 24 OLACAK
2014 yılı hedeflenen ciromuz 3,3-3,5 milyar TL’dir. 2014 yılı içinde grup olarak gübre sektörü ve demir çelik sektörlerinde yatırım planlarımız var. Bu yatırımların ilk faz yatırım miktarları 800 milyon TL. Bu da yatırım/ciro rasyosunda 2014 yılı için yüzde 24 anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz