Yeni işe giriş kriterleri

Yeni bir yatırıma girmeden önce bakılan klasik göstergelerin dışında her işadamının kendine özgü kriterleri var..

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni işe giriş kriterleri

ÇALIŞANLARIMA UYAR MI?

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, son 10 yılda farklı alanlarda işlere girip bunların yıldız gibi parlamasını sağlayabilmiş bir işadamı. Akın, yeni bir iş fırsatıyla karşılaştığında öncelikle o işin, halihazırdaki çalışanlarının yeteneklerine uyup uymadığına bakıyor. Check list'indeki diğer kriterleri şöyle sıralıyor: y "Girdiğim işlerde öncelikle sektörel olarak bana yakın olup olmadığına, şirketimin insan kaynaklarının bu sektöre uyum sağlayıp sağlayamadığına bakarım.
- İşi almadan önce o işi yönetecek kadronun hazır olması benim için ön şart. Tüm girdiğim işlerde bu kriterlere dikkat ettim. TAV, Mersin Limanı, TüvTurk, Novotel-Ibis Otel projelerinde bu kriterlerimde değişiklikler olmadı. Ancak ilaveler oldu.
-  Bizim için alınacak işin ya da girilecek ihalenin nasıl finanse edileceği çok önemli. Finansman bulunması zorlaştıkça varlık fiyatlarının ucuzlayacağını düşünüyorum.
-  Dolayısıyla bundan sonraki iş geliştirmelerimizde fiyatın gerçekçiliği ve finansmanının yapılabilirliği önemli olmaya devam edecek.
- Yatırım konusunda beni yönlendiren, sektörlerin gelecek 10 yılını görmeye çalışan 10-12 kişilik ekibim var. Onların fizibilite etütleri her şeyin başlangıcı.
- Ayrıca gireceğimiz sektörlerin veya işlerin düzgün bir gelirinin olması, uzun yıllar bozulmayacak bir nakit akışının olması benim için diğer önemli kriterler."


Yeni yatırım öncesi iş adamından 11 altın kuralı görmek için görsele tıklayın

İLK 3'E GİRME ŞARTI

CSA Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, ilk 3'te yer alabilecekleri işlere girmeyi tercih ettiklerini söylüyor ve kriterlerini şöyle anlatıyor:
-  "Ara malı sanayi ürünleri üreten bir grubuyuz. Bildiğimiz işlere girmek en öncelikli kriterimiz. Bu anlamda bu zamana kadarki önceliğimiz de uzmanlık alanımıza giren işler oldu. Bildiğimiz işleri farklı ülkelerde yapıp o ülkelerde pazar payı aldık.
-  Ancak şu anda sadece sanayi sektöründe olan grubumuzun portföyüne farklı sektörleri de katmayı planlıyoruz. Bilmediğimiz ama gelecek vaat eden ve grup kültürümüze uygun işlere girmek istiyoruz. İlgi alanımızda sanayi dışı sektörler olduğu gibi yine sanayi ama niş diye tabir edebileceğimiz sektörler de var.
-  Kriter olarak pazar büyüklüğü, rekabet, kârlılık ve iş modeli çok önemli. En az mevcut işlerimiz kadar ge-tiri sağlayacak sektörleri cazip buluyoruz.
- Mevcut işlerimizde pazar payında ya lider ya ilk 3 içerisindeyiz. Yeni yatırımlarımızı da yakın bir zamanda bize bu imkanı verecek sektörlerde gerçekleştireceğiz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz