Zirveden düşüş dersleri

Jak Kamhi ile Profilo markasının batış hikayesini, kendisinin nerelerde hata yaptığını, ilklerini ve iş dünyasındaki derin tecrübesini konuştuk.

28.03.2014 18:08:510
Paylaş Tweet Paylaş
Zirveden düşüş dersleri
O, iyi bir araştırmacı... Kendi deyimiyle 70 yıl öncesinde inovasyonu keşfetmiş bir mucit. Türkiye’nin ilk başarılı girişimcilerinden. Ona ilklerin yaratıcısı diyenler de var. 70 yıllık kariyer hayatında pek çok yeniliğe imza atmış  Jak Kamhi'den söz ediyoruz.

Bu duayen iş insanı, yaşadığı sıkıntılarla hala gündemde. Bir zamanlar Arçelik’in en büyük rakibi olan Profilo markasını kaybeden Kamhi, “Yaşıyoruz ancak eski gücümüz yok” diyor. BSH ile yaptığı ortaklığı en büyük hatası olarak görüyor.

Kendisini bu ortaklığa Vehbi Koç’la yaşadığı rekabetin ittiğine değiniyor ve “İş hayatım boyunca en büyük rakibim Vehbi Koç’tu” diye konuşuyor. Jak Kamhi, Profilo Şirketler Topluluğu’nun başkanı. Türk iş dünyasının ve dış politikasının önde gelen isimlerinden biri.

Türkiye’de ilk yerli buzdolabının üretiminden asfalt yollann yapımına kadar 21 “ilke” imza atmış bir isim. Mecidiyeköy’deki holding merkezindeki odasının bir bölümü baştan aşağı devlet başkanlarından aldığı nişan ve ödüllerle dolu.

Kamhi, 88 yaşında olmasına rağmen hala işinin başında. “Bende çok yoruldum, bırakayım yoktur” diyen Kamhi, iş hayatındaki en büyük hatasının BSH’yla yaptığı ortaklık olduğunu söylüyor.

Kamhi, 17 yıl önce BSH’yla yaptığı yanlış ortaklığa kendisini Koç Grubu’yla girdiği amansız rekabetin ittiğini belirtiyor. Son dönemde yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen kariyerinin başarılarla ve ilklerle geçtiğini söyleyen Kamhi ile Profilo markasının batış hikayesini, kendisinin nerelerde hata yaptığını, ilklerini ve iş dünyasındaki derin tecrübesini konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz