Fikir yarışı

Yenilikçi çalışanlar binlerce fikir üretiyor

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fikir yarışı

Pepsico Türkiye, yıl içinde çalışanlarından birçok konuda yeni fikir alıyor. Kalleci, uygulanabilir ve hayata geçirilen fikirlerin sayısının ortalama 200’ü bulduğunu ifade ediyor ve ekliyor: ‘Yılda ortalama yüzde 6 oranında yeni fikir projelendiriliyor ve hayata geçiriliyor. Bize öneriyle gelen ve çok başarılı olan bir projeye örnek olarak fabrikalarımızda kullanıma soktuğumuz otomatik palet çevirme aparatını verebiliriz. Bu aparat bize, hammadde yükleme-boşaltma operasyonunda verimlilik artışı sağlıyor. Bu fikir bize geldikten sonra yapılan değerlendirmelerin ardından öneri için uygun ekipman alarak kullanıma başladık. Çalışan sağlığı açısından son derece faydalı olmasının yanında palet başına 5 dakikalık bir zaman kazanımıyla beraber tasarruf yapmamızı da sağladı. Ekipmanın Tarsus’taki fabrikada kullanımıyla birlikte elde edilecek tasarruf miktarı daha da artacak. Hem verimlilik hem iş sağlığı açısından değerlendirildiğinde bu fikir ‘daha farklı’ nasıl yaparız konusuna güzel bir örnek teşkil ediyor.”

ÜRÜNE GİDEN YOL

Arçelik, Türkiye’nin en yenilikçi şirketlerinden biri. Şirket için tüm çalışanların önerilerini değerlendirmek oldukça önemli. Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural, çalışanlardan ve diğer paydaşlardan görüş toplamak üzere farklı mekanizmalar kullandıklarına dikkat çekiyor. Kural, bu farklı oluşumları şöyle anlatıyor: “Bayi teşkilatımıza yönelik olarak çalışan ve pazarlama gruplarına bilgi akışı sağlayan bir öneri sistemimiz mevcut. Özellikle fabrikalarımızda çalışan kişilerin önerileri, ayrı bir platformda bir sistem içinde toplanıyor. Bunlara ek olarak, her yıl yenilikçi fikirler üretmek, toplamak ve geliştirmek üzere ekip çalışmaları da organize ediyoruz. Son dönemde, intranet üzerinde fikirlerin toplandığı, gruplar içinde tartışıldığı ve düzenli olarak değerlendirilerek ürün projelerine dönüştürüldüğü bir yazılım ve platform geliştirildi. Teknik gruplarca etkin olarak kullanılıyor.”

Arçelik’te her süreçte yüzlerce fikrin ortaya çıktığını söyleyen Kural, yılda binin üzerinde fikrin değerlendirmeye alındığını belirtiyor. Bunların da yüzde 15’inin projelendirildiğini ifade eden Kural, çalışanlardan gelen öneriyle hayata geçen inovasyonlara şu örneği veriyor: ‘Yeni çıkardığımız otomatik çay makinesi, bu süreçlerin en güzel örneklerinden biri. Ön çalışmalarda, otomatik bir makineden ne gibi özelliklerin beklenebileceği, her seferinde aynı kalitede çayın nasıl yapılabileceği, daha uzun süre tazeliğinin korunabileceği gibi konular için teknik çözümler düşünüldü. Bu ürünümüzün ilk fikri, intranet tabanlı fikir toplama ve tartışma platformunda ortaya çıktı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz