Gıda devinin inovatif ağı

Yazarımız Fatoş Karahasan, İsviçre'nin Lozan kentindeki Nestle Research Center'ı gezerek şirketin AR-GE'ye yaklaşımını ve inovasyon stratejilerini kaleme aldı.

21.05.2014 23:14:240
Paylaş Tweet Paylaş
Gıda devinin inovatif ağı

Nestle araştırmacıları, farkları anlamak için lezzetin biyolojisinin ve fizyolojisinin ince detayları üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda insanların sağlıklı yemek yeme davranışları geliştirmelerini sağlamak için günlük beslenme davranışlarını gözlemliyorlar.

Araştırma merkezinde insanlarla deney yapan yüksek teknolojili laboratuvarlar da mevcut. 2011 yılında kurulan Nestle Klinik Gelişim Birimi’nde hem sağlıklı hem obezite, diyabet ve osteoporoz gibi sağlık sorunları olan bireylerle beslenme araştırmaları yapmak üzere tasarlanmış sofistike ekipmanlar bulunuyor.

TÜM EVRELERDE GIDA
NRC’de, 4 ana program üzerinde çalışma yapılıyor. “İlk 1000 Gün ve Sağlıklı Çocuklar”, “Sağlıklı Keyif”, “Sağlıklı Yaşlanma” ve “Sürdürülebilir Beslenme” başlıkları altında yürütülen çalışmalar, insan yaşamının tüm evrelerinde besin-sağlık ilişkisini mercek altına alıyor.

“ilk 1000 Gün ve Sağlıklı Çocuklar” programı, bebeklerin anne karnından itibaren sağlıklı beslenmesi için çözümler geliştiriyor. Araştırmalara göre, yetişkinlerdeki sağlık sorunların bir kısmı, hamilelik döneminden kaynaklanıyor.

Örneğin, annenin hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi, gelecekteki obezite ihtimalini artırıyor. Az beslenen annelerin çocukları genellikle sağlıksız ve zayıf doğuyor. Araştırmalar alerjiler ve zihinsel gelişim sorunlarında da eksik beslenmenin önemli rolü olduğunu kanıtlıyor.

“Sağlıklı yaşlanma programı” çerçevesindeyse yaşlılıkta ortaya çıkan demans, Alzheimer, hareket yeteneğinin azalması ve depresyon sorunlarına beslenme yoluyla çözümler geliştirmek için çalışılıyor. Yetersiz ve eksik beslenmeye karşı Nestle, tüketicilerin mikro besin öğesi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürünlerini vitamin ve minerallerle zenginleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz