Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Ancak ormandaki ağaçların arasında kaybolmaması için ona ayrı bir kaynak ve odak göstermeye de çalışıyoruz. İnovasyon sürecinde hayatımıza "Aslında başarısızlık yoktur, öğrenim vardır" sözü de girdi.

VAZGEÇMİYORUZ
Dünya ortalamasına göre herhangi bir iş fikrinin başından itibaren ticari başarıya ulaşabilmesi için en az 4 kere şekil değiştirmesi gerekiyor. Yani siz "İlkinde başarısız oldum" diye vazgeçerseniz önemli bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz.

Ticari olarak inandığınız bir fikrin, projenin şeklini değiştirip, adapte edip, neyin yanlış gittiğini öğrenip geliştirerek sonuna kadar götürmeye çalışmak ve ancak o zaman oldu ya da olmadı kararını vermek gerek! Böyle baktığınızda ortaya çıkan olumsuzlukları başarısızlık olarak görmüyor, bir sonrakinde daha farklı yaklaşımlarda bulunuyorsunuz.

İNOVASYON SÜRECİMİZ NASIL İŞLİYOR?
NE ÖĞRENDİK?

Geçen yıl inovasyonu önceliklendirmenin bir göstergesi olarak danışmanlık aldık. Bu danışmanlık sırasında öğrendiğimiz en önemli şey "Yeni bir şey yaratmak istiyorsan onu mutlaka mevcut işlerinden ayrı yönetmelisin” oldu. Yani mevcudun içinde yeni bir şey yapmaya çalışırsan mevcut her zaman yeninin kaynaklarını elinden alır.

Bu nedenle bu tamamen yeni bir ürün üretirken onu ayrı bir yoğun bakım ünitesi gibi başka bir yerde kurun, ayrı bir organizasyon ve sorumluluk çerçevesinde onu geliştirin. Ancak belli bir hacme ve büyüklüğe ulaşıp başarısını ispat ettiği zaman gerekiyorsa mevcut işinizin içine sokun. Bu çok doğru aslında.

BELİRSİZLİK VAR
Baktığınızda şirketler, genelde kaynaklarını her zaman daha iyi bildikleri mevcut işlerine yönlendirme eğilimde. Çünkü inovasyonda ciddi bir belirsizlik var. Öteki ise bildiğiniz iş, herkesin konfor alanlarının içinde hakim olduğu bir konu. İnovasyondaki bu belirsizlik insanları, yönetimleri rahatsız ediyor ve bir süre sonra inovasyona ayrılan kaynaklar yavaş yavaş bilinen işe doğru kaymaya başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.