İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Cengiz Ultav’la inovasyondaki yeni trendleri, gelişmeleri ve rotayı konuştuk. İşte o sohbetin detayları...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Somutluklar dönemi nasıl bir dönem olacak?
Son 50 yıllık döneme, bilişim girişimi dönemi diyebiliriz. Somutluklar döneminde, bütün bu 50 yıllık bilişim girişimi birikiminin gerçek hayat alanlarına taşınmasını yaşayacağız. İnovasyon ve teknoloji gerçek
yaşamın içine gömülecek, yeni verimlilik ve kolaylık katmanları yaratılacak. Son 15 yılda sayısı 15’ten 84’e çıkan mega şehirlerde trafiğin düzeltilmesi, önleyici tıp yoluyla sağlıkta verimliliğin artması, maliyetlerin düşürülmesi, tarlaların akıllandırılması gibi yeni verimlilik katmanlarının hedeflenmesi söz konusu.

Şimdi bu geçmişteki 50 yıl bizi nereye getirdi?  Şu anda internet var, insanlar her türlü bilgiyi paylaşabiliyor, her türlü şekilde etkileşebiliyorlar, ama sonuçta şu anda internette sadece sörf yapıyoruz. İnternetteki yaratıcılığın çok büyük bir kısmı e-ticarette, oyunlarda. Bunların daha da derinleşmesi gerekiyor. Önümüzdeki dönemde bulut (cloud), büyük veri (big data) ve açık inovasyon üzerindeki taşıyıcı mekanizmaların, gerçek hayatın içinde yeni verimlilik katmanlarının, yeni kolaylık katmanlarının şekillenebileceği öngörülüyor.

Bu yeni dönemde ne gibi yeni ürünler göreceğiz?
Örneğin ben tüketici elektroniği tarafından geliyorum. Tüketici elektroniğinde, önümüzdeki 5-10 yıl içinde sizin yüzlerce komutunuzu, jestinizi anlayabilen, üzerinde onlarca sensörler bulunan, yerine göre bir yolun üzerine gömülü, bir trafik lambasının içinde, bir önleyici sağlık cihazı olarak, evinizin içindeki onlarca noktada, hayatın içine gömülmüş, dijital sınırları zorlayan yüzlerce çeşit dijital cihazdan bahsediyoruz. Tüketici elektroniği yönünü buralara çevirmek zorunda. Buralarda kişiselleştirilebilen ve fonksiyon bazında özelleştirilebilen çeşitli elektronik ürünleri ulaşımda, sağlıkta, tarımda, eğitimde, gerçek hayatın her alanında geliştirmek gerekiyor. Gençler enteresan şekilde bu büyük teknolojilerin gerçek hayatın içine o kadar da gömülü olmadığını fark ediyor ve oralarda fikir üretmeye başlıyorlar.

Yeni nesil daha inovatif mi?
Geçenlerde Bilgi Üniversitesi’nden gençler geldi ve çok enteresan bir fikirler paylaştılar. Omurganın deforme olması, yani skolyoz kifoz sorununu çözmek istiyorlar. Kamburluklar konusunda mobil teknolojileri kullanarak çözüm üzerine enteresan bir iş modelleri var. İşte biz bunları görmek istiyoruz. Bu tarz fikirler, artık Türkiye’de birçok yerde ortaya çıkmaya başlıyor. Konya’yı biliyorsunuz lojistik merkezi. Orada yüzbinlerce kamyon ve taşıyıcı var. Burada bir lojistik şirketi gördüm. Enteresan şekilde bilişim teknolojilerinin bu sistemin içine daha derin bir şekilde gömülmesi, teknolojinin kamyonların, depoların içine gömülmesi gibi projeler üzerinde çalışıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz