İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Siz aynı zamanda Fütüristler Derneği üyelerindensiniz. Geleceğin dünyasında sürdürülebilirliğin ve inovasyonun yeri hakkında neler söylersiniz?
Gelecekte süreçlerine inovasyonu entegre eden, inovasyonu teşvik eden ve önceliklendiren şirketlerin sürdürülebilirlik alanında kendilerini diğer şirketlerden pozitif olarak ayrıştıracağını düşünüyoruz. Bu tür faaliyetlerin gerek doğada bırakılan ayak izinin azaltılmasına gerekse şirket itibarına olan katkısının önemseneceği ve ödüllendirileceği bir gelecek bekliyoruz.

"DAHA ÇOK ALINACAK YOL VAR"
BİR BASAMAK GERİLEDİK

Dünya Ekonomik Forumu her yıl Küresel Rekabet Endeksi'ni yayınlıyor. Endeksteki 148 ülke, kurumlarının kalitesi, altyapı, eğitim, piyasa etkinliği, yenilikçilik gibi kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor. Türkiye, 2009 ve 2010'da 61'inci, 2011'de ise 59'uncu sıradaydı. 2012'de 16 kademe birden yükselerek 43'üncülüğe ulaştı. 21 basamak ilerleyen Kazakistan'ın ardından en iyi performans gösteren ülkeler arasında 2'nci sırada yer aldı. 2013 sıralaması ise eylül ayında açıklandı ve Türkiye bir basamak gerileme ile 44'üncü sırada yer buldu.
NEDEN REKABET EDEMİYORUZ?
2012 raporuna göre Türkiye'nin rekabet gücünü zayıflatan unsurlar, yüksek gelir eşitsizliği, kırılgan istihdam yapısı, kayıt dışı sektörlerin büyüklüğü, çevre kirliliği, tarımda yoğun su kullanımı, tarım arazilerinin korunmasındaki zafiyet ve uluslararası çevre anlaşmalarına gösterdiği çekinceler olarak değerlendirilmişti. Bu yılki raporda da durum değişmedi.
FARKINDALIK ARTTI
Sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açısından hala kat etmemiz gereken çok yol, üstesinden gelmemiz gereken çok büyük zorluklar var. İşin iyi tarafı şirketler geçmişe göre bu konuda artık daha bilinçli. GE Küresel Yenilikçilik Barometresi'ne göre inovasyon yüzde 92'lik oranla Türkiye'deki şirketler için stratejik bir öncelik olarak tanımlanıyor.

TÜRKİYE'DE M2M'Lİ İLK PROJE
ÇEVREYİ KORUYAN İNOVASYON

KOBİ kategorisinde, çevresel inovatif uygulama alanında ödül, Orman Alanları Veri Toplama ve Erken Uyarı Sistemi (TELEMETRİ) projesi ile Ege Orman Vakfı Ağaçlandırma ve Ağaç Ürünleri İktisadi İşletmesi'nin (EGEVAK) oldu.
YENİLİKÇİ MOBİL TEKNOLOJİ
Projede, yenilikçi bir teknolojik sistem olan orman alanları veri toplama ve orman yangını erken uyarı telemetri sistemi ile M2M yani makineler arası mobil iletişim teknolojisiyle Türkiye'de ilk model "Ormanları yangından koruma projesi” hayata geçirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz