İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon stratejik ajandaya girmeli
Hasan Süel, inovasyonla ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir isim. Coca-Cola, Vodafone gibi 43 dev şirketin üye olduğu İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nde (SKD) İnovasyon Çalışma Grubu'na liderlik yapıyor. Sürdürülebilir kalkınma için inovasyonun öneminin her fırsatta altını çiziyor. Ona göre Türkiye'de inovatif sürdürülebilirlik uygulamalarının yaygınlaşması ve sürdürülebilir kalkınma için inovatif çalışmaların ortaya çıkması şart. Süel, "Bu hedefle inovasyonun şirketlerin, kamu kuruluşlarının, derneklerin ve üniversitelerin stratejik ajandalarına girmesini amaçlıyoruz" diye konuşuyor. Hasan Süel, 43 dev şirketin üye olduğu İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde (SKD) İnovasyon Çalışma Grubu’nun liderliğini yürütüyor... İnovasyon konusundaki çalışmalarıyla dikkat çeken isim, özelikle Türk şirketlerinin rekabet gücünü bu yolla artırabileceğine inanıyor. “İnovasyon bizim için stratejik önem taşıyor” diyen Süel, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2013 yılı GE Küresel Yfenilikçilik Barometresi’ndeki sonuçlara da dikkat çekiyor: “Gelecekte şirketlerin performansına en çok katkı sağlayacak inovasyon alanları arasında sürdürülebilir ve çevre dostu süreçler olacak.”

SKD olarak, inovasyonu sürdürülebilir kalkınmanın gerekli ve önemli bir unsuru olarak gördüklerini ifade eden Süel, “Türkiye’de inovatif sürdürülebilirlik uygulamalarının yaygınlaşmasını ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan inovatif çalışmaları ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla da inovasyonun şirketlerin, kamu kuruluşlarının, derneklerin ve üniversitelerin stratejik ajandalarına girmesi için çalışıyoruz” diye konuşuyor. SKD İnovasyon Çalışma Grubu Başkanı Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk:

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) için inovasyonun önemi nedir?
SKD Türkiye’deki şirketlerin rekabet gücünü artırmak amacıyla kuruldu. Bunun için sürdürülebilir kalkınmayı önemli bir araç olarak görüyor. Bu nedenle inovasyon konusu bizim açımızdan stratejik önem taşıyor. Türkiye’nin büyümesine paralel olarak şirketlerin iş hacmi artıyor. Şirketler varlıklarını daha güçlü şekilde sürdürebilmek için mevcut ürün ve hizmetlerini iyileştirmek, daha uygun fiyatlı ürün ve hizmetler geliştirmek, kişiselleştirilmiş ürünlere yönelmek, daha sürdürülebilir ve çevre dostu süreçleri, ürün ve hizmetleri devreye sokmak durumunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz