Liderlerin yeni yıl hesapları

CEO'ların ajandasında neler var?

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlerin yeni yıl hesapları

YETENEK VE YENİ İŞ PEŞİNDE
TAV’ın CEO’su Sani Şener’in ajandasının ana odağı ise şirketin finansal ve operasyonel verileri olacak. Şener’in 2010 planları şöyle:
“Devamlı ‘veri madenciliği’ yapmaya devam edeceğiz ve bu verileri bilgiye dönüştürüp ileteceğiz. Büyüme için ise çok hakim olduğumuz Kuzey Afrika’da ve Ortadoğu’da hem havalimanı inşaatında hem havalimanı işletmeciliğinde iş geliştirme faaliyetlerimiz, ajandamızda en önemli yeri kaplayacak. Dünün çözümleri, geleceğimizin problemleri olabilir. Artık işler dinamik değil, aero-dinamik. Onun için çok esnek olup neyi yapmayacağımıza yolda giderken karar vereceğiz. TAV İnşaat’ın şu anda inşa ettiği 4 havalimanından 3’ü dünyanın en büyük havalimanları arasına girecek. Oraların işletmelerinde de yer almak istiyoruz. Bu hedef için deli gibi çalışmaya ve yetenek peşinde koşmaya devam edeceğiz.”

CEO'ların 3 yıllık hedeflerini görmek için resmin üzerine tıklayın.

RAKİPTEN HIZLI BÜYÜME HEDEFİ

Borusan Holding’in CEO’su Agah Uğur, bu yıl gündeminde önemli yer kaplayacak iki konuyu şöyle açıklı- yor: “Stratejilerimiz net bir şekilde belli. Hem yıllardır uyguladığımız 6 Sigma ve benzeri yönetim teknikleri hem de krizin etkisiyle yaşadığımız daha yalın olma mecburiyeti sayesinde grup şirketlerinde önemli bir yapılanma ve değişim ihtiyacı fazla gözükmüyor. Dolayısıyla odağımızı pazardan ve rakiplerimizden daha hızlı büyümeye vereceğim.
Büyümek için hem mevcut işlerimizde yeni akıllı yatırımlar yapmak gerekiyor hem de daha fazla inovasyon ve müşterinin sesini öne çıkartan çalışma düzeni. Önümüzdeki dönemde, benim zamanımın büyük çoğunluğunu bu iki alan alacaktır. Ayrıca 2010’da günlük operasyonların içinde kriz döneminde olduğu kadar yer almamam daha doğru olacak diye düşünüyorum.”

2010’UN ODAĞI YENİ PAZARLAR
Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu’nun önümüzdeki 3 yıla ilişkin planlarının ana odağında yeni pazarlar ilk sırada yer alıyor: “Ajandamızın odağında, taahhüt sektöründe yeni pazarlara yoğunlaşmak, enerjide ise dağıtım ihalelerinden hedeflediğimiz bir bölgeyi almak ve enerji üretim yatırımlarına devam etmek var. Devamında yarar görmediğimiz veya vazgeçmeyi düşündüğümüz bir faaliyet alanımız yok. Ancak arazi geliştirme faaliyetlerinin 2010’da da düşük yoğunluklu seyredeceği gerçeği var. Çünkü pazarda hayli büyük arz fazlası var. En iddialı hedefimiz ise taahhütte dış pazar payımızı katlamak şeklinde özetlenebilir. Bunu gerçekleştirmek için pazarlama stratejimizi yeniden tanımlayıp buna uygun bir yapılanma içerisine girdik.”

VESTEL AR-GE’DEN VAZGEÇMİYOR

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül’ün ajandasından öne çıkan başlıklar şöyle:
“Teknoloji üreten bir şirketin yöneticisi olarak, her yıl olduğu gibi ajandamızın ana odağında Ar-Ge yer alacak. Vestel’in bugünkü güçlü konumuna ulaşmasının arkasında, 800 kişilik mühendis ekibimizle ürün ve süreçlerde inovasyona verdiğimiz değer yer alıyor. 2008’de 70 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yaptık; 2009’da da bu rakamı bulmuş olacağız. Ar-Ge odaklı yatırımlarımızı sürdürerek pazara üstün teknolojili ve yenilikçi ürünler sunmaya devam edeceğiz. Çağın gerekliliklerini karşılayamayan, modası geçmiş ürünleri kesinlikle üretmeyeceğiz. Öte yandan tüketiciyle buluştuğumuz her noktada, hizmet kalitemizi geliştirerek ‘dost teknoloji’ marka vaadimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.”

AVEA, KÂRLI BÜYÜYECEK
“Ana odağımız sadece Avea değil, Türk Telekom Grubu olarak kârlı büyümek” diyen Avea CEO’su Erkan Akdemir, ajandasında öne çıkanları şöyle anlatıyor: “Avea olarak hedefimiz, kârlı büyümeye devam etmek, müşteri ve ciro bazında pazar payımızı artırmak ve öncelikli platformlarda liderliği yakalamak. Kârlı büyüme

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz