Rekabet gücümüzü inovasyonla artıracağız

Eczacıbaşı Topluluğu İnovasyon Koordinatörü Ata Selçuk, grup içinde inovasyonun önemini,anlattı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabet gücümüzü inovasyonla artıracağız


Grubun bugünlere gelmesinde inovasyonun rolü ne oldu?
Eczacıbaşı Topluluğu, kendisini farklı kılacak anlayış ve metodolojileri uygulamada her zaman
öncü rol üstlendi. Kuruluşlarımız, Türkiye’de “bütünsel kalite yönetimi” anlayışının öncüleri oldu ve bu konudaki başarılarını da gerek ulusal gerek uluslararası pek çok ödülle kanıtladılar. Rekabette üstünlük kazanmak için farklılık yaratmanın zorunluluk olduğunu, bunun için de yaratıcılık ve yenilikçiliği geliştirmemiz gerektiğini uzun zaman önce kavradık.

Yaratıcılığı ve yenilikçiliği desteklemek ve özendirmek amacıyla gerekli ortamı hazırlamak için her zaman çaba gösterdik. 1999 yılından bu yana düzenlediğimiz “İnovasyon Buluşması”nda yaratıcı ve yenilikçi projeleri değerlendiriyor, inovasyonda öne çıkan projeleri tanıtıyor, onları ödüllendiriyor ve başarılarının sevincini paylaşıyoruz. Bugün faaliyet gösterdiğimiz alanlarda Türkiye’nin lideri, dünyanın önde gelen şirketleri arasındaki yerimizi yaratıcılığa ve yenilikçiliğe dayalı farklılaşma yaklaşımımız sayesinde elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Siz inovasyon yönetimini nasıl yapıyorsunuz? Yeniliklerin, rastlantılar ya da şans sonucu ortaya çıkmayacağını biliyoruz. Bu nedenle inovasyonu, tekrarlanabilir, disiplinli bir süreç şeklinde planlıyoruz. Stratejilerimiz arasında öncelikli yere sahip olan inovasyon çalışmalarını da tıpkı üretim, pazarlama, satış, finans, insan

Eczacıbaşı Topluluğu için inovasyonun önemi nedir? Kurum kültüründe inovasyon nasıl bir yer buluyor?
Şirketlerin farklılaşmalarını ve rekabet güçlerini artırarak kârlı ve sürdürülebilir büyümelerini sağlayacak tek şey inovasyon kaynakları, bilgi teknolojileri, kurumsal iletişim gibi en üst düzeyde koordine ediyor ve yönetiyoruz. 2009 yılında doğrudan CEO’ya bağlı inovasyon koordinatörlüğünün kurulmasıyla en üst düzeyde koordinasyonu sağlanan inovasyonun yönetimini de etkin bir şekilde yapmak üzere topluluk, gruplar ve kuruluşlar düzeyinde inovasyon kurullarımız mevcut. Söz konusu kurullara sadece yönetim takımlarının üyelerinin değil, farklı bakış açılarının da değerlendirildiği sonuçlar üretmek üzere her düzeyden ve her fonksiyondan, inovasyona ilgili çalışanlarımızın da katılımını gözeten bir yaklaşım benimsiyoruz.

İnovasyon ajandanızda neler var? Özellikle nelere odaklanıyorsunuz?
İnovasyon ajandamızın ilk maddesinde her zaman için müşterilerimiz ve onlara beklentilerinin önünde, ancak değerlerine uygun ürün ve hizmetler üretmeye odaklanarak, farklılık yaratmak yer alıyor. Bunun yanında bugün inovasyon çalışmalarımızın odağında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri bulunuyor. Tüm faaliyet alanlarımızda “Ürün yaşam döngüsünün, hammaddeden atığa kadar her aşamasında daha az girdiyle çevreye zarar vermeden daha fazla faydayı ve değeri nasıl yaratabiliriz” sorusuna yanıt bulmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda topluluğumuzun değerini artırmanın yanı sıra gelecek nesillere sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşam bırakabilmeyi de hedefliyoruz.

Üst yönetim ve şirketin diğer katmanları inovasyon kültüründe nasıl bir etkileşim içinde?
İnovasyon liderliği bizzat CEO tarafından yapılıyor. CEO ve yönetim kurulu, inovasyon girişimini yönlendirme konusunda rol model olarak hareket ediyor. İnovasyon, topluluk, gruplar ve kuruluşlar düzeyinde yapılandırılan “inovasyon kurulları” tarafından yönetiliyor. CEO, grup başkanları ve genel müdürler bu kurulların doğal liderleri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz