Uygun fiyat için 5 potansiyel yol

Jenny Chung, aşağıda okuyacağınız yazısında kâr marjlarından ödün vermeden fiyatları makul tutmanın 5 yolunu anlatıyor.

21.05.2014 23:01:410
Paylaş Tweet Paylaş
Uygun fiyat için 5 potansiyel yol

Bir hizmet olarak ürün
İsminden de anlaşılacağı üzere “bir hizmet olarak ürün” sayesinde tüketicilere, ürünü doğrudan satın almak yerine o anlık işlerini gören bir hizmetin ücretini ödeme imkanı sunulmakta ve dolayısıyla fiyat üzerinden rekabet gücü artmaktadır.

Geleneksel anlamda bu, iki kere izlemek istemeyeceğiniz bir DVD, veya yabancı bir ülkede bir süre için kullanabileceğiniz araba ürünlerin kiralanması şeklinde gerçekleşir. Tüketicilerin peşin ödeme maliyetlerini uzun vadeye yaymalarına yardımcı olmak için son zamanlarda ortaya çok çeşitli “bir hizmet olarak ürün” modelleri çıktı.

Örneğin Kaliforniya’da ev sahiplerinin yüzde 75’i, güneş panellerini satın almak yerine finansal kiralama yöntemine başvurarak “bir hizmet olarak güneş enerjisi” modelini uçuşa geçirmiş durumda. Ayrıca “bir hizmet olarak yazılım” modeli de her geçen gün daha fazla yaygınlık kazanıyor.

Şu anda satılan CRM sistemlerinde yüzde 40’lık pazar payı var. Bir başka örnek olan “bir hizmet olarak bisiklet” veya bisiklet paylaşım sistemi de ABD ve Avrupa’nın dört bir yanındaki büyük şehirlerde giderek yaygınlaşıyor. Bir ürünün bir hizmete dönüştürülmesiyle sadece onun satın alınabilirlik gücü artırılmış olmaz.

Aynı zamanda tüketicilerin onun bakım ve onarım sorunlarıyla uğraşmasına da gerek kalmaz. Bu katma değerli hizmetler sayesinde organizasyonlar, sadece ürün satmaktan daha yüksek kâr marjları elde edecek şekilde kendilerini farklılaştırmanın yeni yollarını bulabiliyor.

Sertifikalı ikinci el
Yenilenmiş, üreticisi veya bayisi tarafından sertifikalandırılmış ikinci el araçlar, uzunca bir zamandır bütçesi kısıtlı ve riske girmek istemeyen araba müşterileri arasında çok revaçta. Sertifikalı ikinci el sistemi, bir yandan araba müşterilerine fiyat ile kalite arasında en optimum dengeyi sunarken diğer yandan da üreticilerin ve onların bayilerinin kullanılmış araba pazarından ekstra gelir elde etmesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.