3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor

Örneğin Boeing şirketi daha şimdiden 10 farklı uçak türünün 200 parçasını üretebilmek için bu yazıcılardan faydalanıyor ve tıbbi ürünler satan şirketler de bu yazıcıları kalça protezi sunumları yaratmakta kullanıyor.

Bununla beraber maalesef ki her bileşen, bu teknolojiye talip olamayacak ve onun nimetlerinden yararlanamayacak (maliyet azaltma, performans artırma veya her ikisi yüzünden). Şirketlerin bunlardan hangilerinin olduğuna karar vermesine yardımcı olacak karakteristikleri kavraması şart.

Bunların arasında (el emeği isteyen montaj ve ikincil makine süreçleri) yüksek emek maliyetli, karmaşık işleme zorunlulukları veya oldukça düşük hacimleri ya da modası geçme veya ıskartaya çıkma hızı yüksek olan bileşenler vardır.

İleriye bakan üreticiler, daha şimdiden hangilerinde en fazla potansiyel olduğuna karar vermek için mevcut parça envanterlerinin önceliklerini bulmanın yollarını araştırıyor. Katmanlı üretim tekniklerinin aynı zamanda üretim ayakizi kararları için de gizli anlamları vardır.

Her ne kadar 3D baskılı parçalarda halen manidar bir emek bileşeni var ise de bunun konvansiyonel anlamda üretilmiş olanlardakinden çok daha düşük olduğu gerçeği, üretimin son tüketicilere daha da yaklaşmasını engelleyemez.

Şirketler alternatif olarak 3D baskının tamamen dijital olan doğası sayesinde, karmaşık parçaların aslında elektrik ve işgücü için düşük girdi maliyetleri olan uzak ülkelerde üretilebileceklerini de dikkate alabilirler.

Yöneticilerin büyük bir dikkatle takip etmesi gereken bir başka bağlantılı alan ise yazıcı tüketim malzemeleri pazarındaki gelişmelerdir. Günümüzde çoğu yazıcı, bu cihazın kendi üreticisi tarafından patenti alınmış tescilli tüketim malzemelerini kullanıyor oldurilirse bunun üretim stratejileri geliştiren ve ayakizi kararları veren yöneticiler açısından sonuçları çok hızlı ve çok önemli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.