3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor

3- Kâr kaynaklarını değiştirmek
Katmanlı üretim teknolojilerinin, şirketlerin kendi ürün ve hizmetlerine değer katma yöntemlerini değiştirmesi şart. Konvansiyonel üretimin dışkaynaklandırılması sayesinde Nike gibi şirketlerin kendi tasarım becerilerine daha fazla odaklanabilmesinin önü açılmıştı.

Benzer şekilde 3D baskı teknikleri de diğer üretim tarzlarının maliyetlerini ve karmaşıklık seviyelerini azaltabilir ve şirketleri kendi ürünlerini başka yollardan farklılaştırmaya zorlayabilir. Bunların içine ürünleri daha kolay tamir edilebilir hale getirmekten (ve dolayısıyla daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktan), kişiye özel tasarımlar yaratmaya kadar her şey girebilir.

Aslında (birbirinin aynısı binlerce kalemin üretilmesini sağlayan) kaba işlemeye olan bağımlılığın azaltılması, kişiye özel veya ısmarlama tasarımların daha düşük fiyatlardan sunulması ve daha geniş bir müşteri yelpazesine ulaşılabilmesi için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

Kişiye özel diş tellerinin katmanlı üretimi bile tek başına bu teknolojinin potansiyellerini çok iyi gözler önüne sermektedir. Bu gibi sunumların üretimi teknolojik olarak daha çok mümkün oldukça, şirketler de onlardan hangilerinin yeterince cazip ve ticari anlamda değerli olduklarına karar vermek zorunda kalacak.

Müşteri eksenli kitlesel üretimle yeni tasarım imkanlarının birleşmesi, çok sayıda şirketin kalitesini artıracak ve bazı pazar dilimlerindeki geleneksel oyuncular için fevkalade bozucu bir etki yaratabilecektir.

Değer zincirinin belirli halkalarında katmanlı üretimin uygulanması, her ne kadar çok şiddetli bir etki yaratabilecek olsa da bu etki müşterilerin gözüne pek çarpmayacaktır. Örneğin geleneksel satış sonrası değer zincirlerine yönelik kilit bir meydan okuma da bilhassa eski ve modası geçmiş ürünlerin yedek parçalarının envanterlerinin gerektiği gibi yönetilmesinde ortaya çıkacaktır.

3D yazıcılar kullanılarak değiştirilebilir parçaların talep üzerine üretilebilme yeteneği, tüm satış sonrası hizmetlerin ekonomilerini ve endüstrilerin yapılarını baştan aşağıya değiştirebilir. Büyük bölgesel depoların yerini bir anda kendi işyerinde katmanlı üretim kapasiteleri olan bir hayli küçük tesisler alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.