3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor

Hatta servis parçalarının tedariki bile dışkaynaklandırılabilir: Örneğin havaalanları, hastaneler veya büyük imalat mahallerinde konumlandırılmış küçük fabrikatörler (fab’ler) ile bu gibi yerlerde kullanılan çoğu ekipmana ait bu servis parçaları, doğrudan imalatçısından alınacak veriler ışığında üretilebilir.

Kuşkusuz perakendeciler de mesela oyuncak veya yapı malzemesi gibi müşteriye özel ürünlerin kendi gereksinimlerine uydurulmaları için bir gün bu fab’lerden faydalanabilirler. Bu iş modeli üreticiler için bir değer zinciri oyununu temsil edebilirdi, eğer ki örneğin makinelerin, çekirdek tasarımların veya her ikisinin de mülkiyeti onlarda olsaydı.

4- Yeni yetenekler
Tasarım doğası gereği fabrikasyon yöntemlerle bağlantılıdır. Mimarlar inşaat tekniklerini dikkate almadan evler tasarlayamaz ve mühendisler de dökümün, dövmenin, frezelemenin, tornanın ve kaynaklamanın getirilerini ve sınırlamalarını dikkate almaksızın makineler tasarlayamaz.

Her ne kadar imalata yönelik tasarım hakkında ortalıkta geniş bir bilgi hazinesi var olsa da baskıya yönelik tasarım hakkında ondan çok daha azı vardır. Bizim imalatçı şirketlerdeki üst düzey yöneticilerle yaptığımız sohbetler, onların çoğunun bu uçurumun farkında olduklarını ve kendi tasarım bilgi birikimlerinin listesini çıkarabilmek için çırpındıklarını gösteriyor.

Katmanlı üretim tekniklerinden en iyi şekilde yararlanmak aynı zamanda içinde şekil bozukluklarını engelleyecek ortamsal parametrelerin belirlenmesi, baskı hızının optimumlaştırılması ve katışıksız malzemelerin özelliklerinin ayarlanmasının da bulunduğu birtakım teknikmeydan okumalarla ilgilenilmesini de gerektirir.

Gerçekten de malzemelerin ayarlanması oldukça büyük bir meydan okumadır. Her ne kadar plastiklerle çalışmak kolay bir iş olsa da metaller çok daha fazla zorluk çıkartır. Sıvı hamurlarla jölelerin (örneğin hava pillerindeki baskılı çinko için malzeme veya canlı doku) işlenmesi ise olağanüstü zordur.

En başarılı oyuncular, bu meydan okumaları gayet iyi anlayanlar arasından çıkacaktır. Bunlardan bazıları daha şimdiden mükemmellik merkezleri kuruyor ve eklemeli imalatta oldukça tecrübeli mühendisleri işe alıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.