Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri

Bu makalede CEO’ların dijital devrimle ortaya çıkan stratejik meydan okumaya çözüm bulmak için alması gereken 6 kritik karar sunuluyor.

10.08.2014 22:49:570
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri


CEO’lar bir alternatif yol olarak dijital ajandayı şahsen “sahiplenmeyi" ve onu yukarıdan aşağıya doğru şekillendirmeyi seçebilir. Şayet dijitalleşme bir şirket veya grup için ilk 3’e giren ajanda kalemi ise şayet dijital işler organizasyonun bütün kaynaklarına gereksinim duyuyorsa veya şayet yeni dijital öncelikler bulmak iş birimleri veya işlevlerinde politik mayın tarlaları aranmasını gerektiriyorsa o zaman bu gerekli olabilir.

(1) Hemen hemen 15 yıl önce meslektaşımız Marc Singer, bu dinamiklerin ilk aşamalarını, McKinsey Quarterly’nin 2000 Haziran sayısında mckinsey.com ’ da, McKinsey mezunu John Hagle ile birlikte yazdığı “Şirketin ayrıştırılması” başlıklı makalede keşfetmişti.

(2) Jacques Bughin, “Dijital Darwinizm çağında markaların başarısı” Journal of Brand Strategy, 2014, Cilt 2, Sayı 4, henrystewartpublications.com.

(3) Yönetim altındaki varlıklar veya diğer önlemler aracılığıyla.

(4) Jason Del Rey, “Bu aralar mağaza içi teknolojiler çok revaçta: Sephora parfüm yazılımcısı teknoloji şirketi Scentsa ’yı satın alıyor”, All Things D, 7 Ağustos 2013, allthingsd.com.

(5) Shelly Banjo, “Home Depot e-ticarete giriyor,” Wall Street Journal, 26 Nisan 2014, online.wsj.com.

(6) David Court, Dave Elzinga, Susan Mulder ve Ole Jorgen Vetvik, “Tüketici karar verme yolculuğu”, McKinsey Quarterly, 2009 Haziran, mckinsey.com ve Alex Rawson, Ewan Duncan ile Conor Jones, “Müşteri deneyimi hakkında gerçekler,” Harvard Business Review, 2013 Eylül, hbr.org.

Yazarlar bu makaleye katkıları için Tunde Olanrewaju ile Meng Wei Tan'a şükranlarını sunar.
Martin Hirt, McKinsey’s Taipei ofisinde direktördür ve Paul Willmott de Londra ofisinde direktördür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz