eBay dijital perakendeyi nasıl dönüştürdü?

Mobil ticaret geleneksel mağazaların sonu anlamına mı geliyor? eBay Marketplaces’in başkanı Devin Wenig, dijitalleşmenin etkisini ve perakendecilerin hayatta kalmak için neden evrimleşmek zorunda olduğunu açıklıyor.

11.11.2014 18:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
eBay dijital perakendeyi nasıl dönüştürdü?
Geleneksel ticaret ile e-ticaret dünyaları artık birleşiyor. Dünyanın en büyük çevrimiçi pazarlarından biri olan eBay Marketplaces’in başkanı Devin Wenig, dijitalleşmenin perakendeciler, sabit mağazalar ve alışveriş deneyiminin üzerindeki etkilerinin yanı sıra müşteri gereksinimlerinin karşılanmasında da nasıl faydalanılacağını da açıklıyor. Bu mülakat McKinsey Publishing’den Simon London tarafından yapıldı.

Artık her şey çok kanallı
Teknolojinin bu kadar yaygınlaşması ve kullanışlı hale gelmesiyle taşma noktasını aştığımız bir dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. E-ticaret ile ticaret dünyaları artık kusursuz bir şekilde birleşmiş durumda ve her şey çok kanallı.

Bu durum sadece telefonlar, masa üstleri veya mağazalar için değil her şey için geçerli. Bilhassa son iki yıl teknolojinin perakende endüstrisini yeniden tasarlaması bakımından olağanüstü bir süreçti.

Ben e-ticaretin uzun yıllar boyunca çok enteresan bir trend olduğunu ancak perakendede olup bitenlerle birlikte geliştiğini düşünüyorum. Bugün aslında e-ticare-tin ne anlama geldiğini bile bilmiyoruz. Sonuçta bu alandaki trendler hep birlikte geldi, çevrim içi ve dışı... Artık bütün tüccarların ve perakendecilerin çokkanal-lı bir stratejiye sahip olması gerekiyor. Aksi halde hayatta kalamazlar. Artık durum, 24 ay öncesinden bile çok farklı.

Mağazaların geleceği
Mağazaların ölümünün büyük ölçüde abartıldığını söylemek zorundayım. Perakende mağazalarında bir dönüşüm yaşanacağı bir gerçek. Ancak mağazalar ortadan kaybolmayacak.

Bir an noktaları birleştirerek kendinize, “Bu dünyada artık sadece e-ticaret olacak” ve “Mağazalar artık öldü” diyebilirsiniz ama biz kısmen tüketicilerin böylesi bir gelecek istememelerinden dolayı böyle-si bir geleceği hiç mümkün görmüyoruz. Bence insanlar alışveriş yapmaktan hoşlanıyor ve mağazalarda bir şeyler keşfetmeyi seviyorlar. Alışveriş bir işin görülmesi kadar bir eğlence ve uğraş kaynağıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz