Kurul masası küçülüyor

Yönetim kurullarının küçülme süreci hızlandı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kurul masası küçülüyor

ÜYE PROFİLİ TARTIŞILIYOR
Uzmanlara göre 2008 finansal kriziyle sorgulanan konulardan biri de bağımsız üyelerin, şirketin ana iştigal konusuyla ne kadar ilişkili olduğuydu. Çünkü, finansal krizde sorun yaşayan şirketlerin önemli bir kısmındaki bağımsız üyeler, çok farklı sektörlerin tanınmış yöneticisiydi. Örneğin 2008 yılında Citigroup yönetim kurulunda, kimya, telekom ve hatta bir güzel sanatlar üniversitesinden yöneticiler vardı. Finans sektörü tecrübesi bulunan tek bağımsız yönetici ise o dönemde bir eğlence şirketinin başındaydı.

Tabii ki bugün dünyada hala yönetim kurullarına yeni görüş ve açılımlar getirecek farklı sektörlerden bağımsız direktörler aranıyor. Ama eğilim, daha çok şirketin işi hakkında uzmanlığı bulunanları kurullara almak yönünde. Spencer Stuart 2012 Endeksi’ne göre S&P 500’deki şirketlerin neredeyse yarısı, mutlaka sektör spesifik tecrübesi ve finansal bilgisi bulunan bağımsız üyelere sahip olmak istiyor. Yönetim uzmanı David Ulrich, artık şirketlerin üyelerinin nitelik açısından denetime tabi olduğunu anlatıyor. Ulrich, “Örneğin ABD’deki ‘Institutional Shareholder Services (ISS)’ gibi bazı gruplar, şirketlerin kurullarındaki bağımsız üyelerin sektöre ve finansa ilişkin derin tecrübesi olup olmadığını kontrol ediyor” diyor. Ünlü yönetim danışmanı Peter Fisk kurulları şekilsel olmaktan çıkararak daha işlevsel kılma trendinin geliştiğini anlatıyor. Fisk, “Yönetim kurullarında aile üyeleri ve sektör dışı insanlar yerine, daha profesyonel iş insanlarıyla diğer pazarlar ve farklı coğrafyalardan tecrübe taşıyacak üyelere yönelim söz konusu” diyor.

TÜRKİYE'DE YENİ TABLO
Türkiye’deki yönetim kurulu odalarına baktığımızda üye sayısı açısından dünyadaki küçülme trendiyle uyumlu, ancak bağımsız üye sayısı açısından oldukça geride bir tablo ortaya çıkıyor. Türk Ticaret Kanunu ve SPK yönetmeliğine göre yönetim kurulu (YK) üyeliği sayısı için alt sınır BİST’e kote olan şirketler için 5, geri kalan diğer tüm şirketler için ise 1. Bu alt sınır kuralına uymak kaydıyla üye sayısı belirleme imtiyazı şirketlerin “genel kuruluna” bırakılmış durumda. Burada da ana hissedarlar, şirketin özelliklerine ve iç yapısına bakıp piyasa şartlarını da gözeterek üye sayısına karar veriyor.

MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, 2011’de halka açık 49 şirketle yaptıkları araştırmanın sonucuna göre üye sayısının 5-7 arasında değiştiğini söylüyor. Yönetim danışmanı Ali Midillili, bugün halka açık şirketlerde yönetim kurulu üyesi sayısının 7-9 kişi olduğunu, buradaki artışın ise 2012’de yürürlüğe giren TTK’nın getirdiği “2 bağımsız üye şartından” kaynaklandığını söylüyor. Heidrick&Struggles Türkiye Başkanı Ayşegül Aydın da Türk şirketlerinin yönetim kurulu üye sayısının ortalama 8,9 olduğunu söylüyor. Aydın, “Avrupa’daki 12,1, ABD’deki 10,7 ortalama üye sayısıyla oranlarsak Türk yönetim kurulları küçük” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz