Yeni büyükler nereden çıkacak

Frey, 2030’da iş dünyasının ve liderliğin yeni görünümünün nasıl olacağını anlattı...

31.05.2017 15:15:110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni büyükler nereden çıkacak
HİNDİSTAN VE NİJERYA GELECEĞİN YILDIZLARI
TÜRKİYE’NİN ŞANSI

Gelişmekte olan tüm teknolojiler yeni bir başlangıç çizgisi yaratıyor. Dünyanın her yerinden çıkan inovasyon görebiliriz. Büyümenin birçok insanın benzer teknolojiler üzerine aynı anda çalıştığı bölgelerden geldiğini görmekteyiz. Böyle bölgecikler yaratabildiği sürece Türkiye de gelişmekte olan bu teknolojilerde liderlik rolleri üstlenebilir.
SÜRPRİZ ÇIKABİLİR
Hızlı büyüyen ülkelere iyi bir örnek Hindistan… Hindistan geleceğin yıldızlarından biri olacak ama onların da çözmeleri gereken birçok toplumsal sorunları var. Afrika’dan da birçok yıldız çıkacak, özellikle Nijerya. Nijerya’da birçok ilginç gelişme yaşanıyor. Beklemediğimiz yerlerden birçok ileri teknoloji çıkacağını göreceğiz ama sadece konularına tutkuyla bağlı olan insanlar başarılı olacak.
HIRSIN ROLÜ
Tutkunun hak ettiği önemi görmediğini düşünüyorum. Başarıya en aç, en kararlı olanlar en başarılı olacak. Birçok ülkede insanlar yeterince başarıya aç değil, devamlı tatildeler. Dünyanın herhangi bir yerinde demin bahsettiğim gibi bölgeler ortaya çıkabilir ve geleceğin yıldızlarını yaratabilir.

EN BÜYÜK ŞİRKETLER HANGİ SEKTÖRLERDEN ÇIKACAK?
DİJİTAL EŞİK

Ürünler dijital hale geliyor ve ürünlerin değişimi kat be kat hızlanıyor. Örneğin Tesla elektrikli arabalarının sahipleri bir sene sonra yeni bir program yükleyerek arabalarını ilk aldıklarından daha iyi bir ürün haline getirebiliyor. Geleceğin en başarılı şirketleri ölçeklendirilebilen dijital teknolojilere sahip olanlar olacak.
HIZ FAKTÖRÜ
Ölçeklendirmek Facebook, Twitter gibi tüm dünyadan müşterilere sahip olabilmek demek. Böylece tüm dünyadan insanların gücünü kullanabilir hale geliyorsunuz. İnternet her şeyin geçmişte olduğundan çok daha hızlı olduğu algısını yaratıyor. Norveç’te, Tokyo’da veya Meksika’da bir rapor yayınlandıktan 10 dakika sonra haberimiz oluyor, geçmişte bu aylar hatta yıllar sürerdi. Artık bu kadar beklememize gerek yok.

TÜRKİYE YENİ DALGAYA HAZIR MI?
Bence Türkiye’de ciddi bir yetenek potansiyeli mevcut… Türkiye’ye her gelişimde hissettiğim samimiyetten büyük heyecan duyuyorum. Kültürünüzde dostluğun yeri büyük ve beraber çalışabiliyorsunuz. Şu anda gelişen birçok teknolojik trend Türkiye’de uygulanmaya uygun. Siyasete girmekten pek hoşlanmam ama beraber çalışabilen bir hükümet ve iş dünyası işin kilit noktası. İş dünyası için adil bir oyun sahasını yaratan devlettir. Aslında milli sistemlerden küresel sistemlere doğru yol alıyoruz ve bu değişimin nasıl gerçekleşeceğini anlamak önemli.

2030 İÇİN 10 TAHMİN
Tüm doktor muayenelerinin yüzde 80’inden fazlası otomatikleşecek.
Restoranların yüzde 90’ı yemeklerini hazırlarken 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanacak.
Sadece sürücüsüz araçlara ayrılmış otobanların sayısının arttığını göreceğiz.
Uzay turizmine ilk giren bir uzay oteline tarifeli uçuşlar düzenleyen bir Çin şirketi olacak.
Yeni yapıların yüzde 20’sinden fazlası 3 boyutlu yazıcılarda ‘basılmış’ binalar olacak.
Şimdiki üniversitelerin yarısından fazlası kaybolacak ve tamamen yeni bir eğitim sektörü doğacak.
Dünyanın en büyük internet şirketi şu anda varlığından haberdar olmadığımız bir eğitim şirketi olacak.
Şu anda soyu tükenmiş olan türlerden birinin canlandırılmasına ve çiftleştirilmesine tanıklık edeceğiz.
Kızılötesi insansız uçakların gözetimi ve yeni söndürme sistemleri sayesinde orman yangınları şu andakinin yüzde 5’ine düşecek.
2 milyardan fazla iş yok olarak tamamen yeni endüstrilerin doğmasına yol verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz