Yenilemeyi nasıl ateşledi?

Nadella, kitabında, “Bir lider dışarıdaki inanılmaz fırsatları ve içeride fırsatı dönüştürecek yetenekleri ve kültürü fark edebilmeli” diyor...

19.12.2017 14:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilemeyi nasıl ateşledi?

ÖNCE DERİN TOPLANTI 

Ben CEO olmadan önce Seattle Seahawks Takımı, Super Bowl’da şampiyon olmuştu. Microsoft’ta çalışan her üst düzey lider bu olaydan etkilenmiş, ilham almıştı. Seahawks’ın koçu, takımı için psikolog Michael Gervais’i istihdam etmişti. Gervais, yüksek seviye performansı ortaya çıkarma konusunda uzmanlaşmıştı. Bir cuma günü erken saatlerde ofis yerine kampüsten uzak bir yerde toplantı için bir araya geldik. Açık havada, mütevazı bir yerdi. Telefonlarımızı uzak bir yere koyduk ve rahat koltuklara oturduk. Saklanacağımız bir yer de yoktu. İlk olarak Dr. Gervais bize hiç çok farklı bir deneyim yaşayıp yaşamadığımızı sordu. Hepimiz “evet” dedik. Ardından bir gönüllünün ayağa kalkmasını istedi. Kimse kalkmadı, çok sessiz ve garip bir ortam oluşmuştu. Dr. Gervais cesaretlendiriciydi. İnsanlar daha kolay nefes almaya ve hafiften gülümsemeye başlamıştı. Teker teker hepimiz konuşmaya ve kişisel tutkularımızı paylaşmaya, evde ve çalışma hayatında kim olduğumuzu sorgulamaya, kendimizi anlatmaya başladık. İş kişiliğimizi ev kişiliğimize nasıl yansıtıyorduk. Aile içindeki mücadeleler gibi detaylara inildi. İlk defa çalışma arkadaşlarımın kendileri hakkında konuştuklarını görüyordum. Hatta odanın içinde birkaç gözü yaşlı kişi bile gördüm. Daha önce hiç bu kadar derin bir toplantı yapmamıştık. Kişisel olarak yeteneklerimizi fark ettiğimizde bu kurumda başaramayacağımız çok az şey olduğunu anladık. 

NASIL İYİ LİDER OLUNUR? 

Oğlum Zaim, 26 haftalık olarak dünyaya geldiğinde hayata bakışım değişti. Doğum esnasında yaşadıklarımız hem annesi hem benim için çok önemliydi. Zaim’in beyni ve diğer organları doğum esnasında yeterince oksijen alamamış ve zarar görmüştü. Eşim doğum sonrasında onu bebek koltuğuna oturtarak durumunun daha iyileşmesi için birçok terapiye taşıdı. Bu olayla birlikte aile olarak hayatta her şeyin planlandığı gibi gitmediğini gördük. CEO olduğum günlerde Zaim’in odasındaki bir sürü tıp cihazından bip sesleri geliyordu. Tüm cihazlar Windows ile çalışıyor, birbiriyle iletişim kuruyor ve hepsi bulutta birleşiyordu. Bu bugün yaşadığımız teknolojinin bir parçasıydı. Windows’un yaptığı şey, işin ötesinde oğlumun hayatta kalmasını sağlıyordu. Ancak, işe döndüğümüzde Windows 10 Upgrade’i bulutla ilgili kararlarımıza yeni bir ölçek getirecekti. Latin Amerika, Orta Doğu ya da Amerika’nın iç kısımdaki insanlarla toplandığımda onların düşüncelerini, duygularını ve fikirlerini anlamaya çalışıyordum. Empati sahibi bir baba oluşum, olayın merkezinde ne yattığına ilişkin tutkum ve ruhum beni daha iyi bir lider yapıyor. Empatisi kuvvetli bir lider bir bilgisayar ekranının arkasında oturarak olmaz. Empatisi kuvvetli bir liderin dışarıya çıkması gerekiyor. Bir sürü insan bugün dünyada bulut teknolojisinin onların hayatlarına nasıl etki yaptığını bilmeden yaşıyor. 

“ŞİMDİ YENİLENME ZAMANI”

Üç hikayem var... İlk önce kendi hikayemden bahsetmek isterim. İlk olarak Hindistan’dan yeni evim Amerika’ya gelişimi, ardından Microsoft’a girişimi anlatmak istiyorum. İkinci kısım CEO oluşum. Aslında benim liderliğimde Microsoft’ta başlayan dönüşüm hala bitmedi. Ama bunu geliştiren kişi olduğum için gururluyum. Üçüncü kısım ise 4. Endüstri Devrimi ile makinelerin insanlarla rekabeti. Burada “İnsanların rolü ne olacak”, “Eşitsizlik çözülecek mi yoksa daha mı kötüye gidecek” sorularına yanıt arıyorum. CEO olduğum ilk gün kurum kültürünü ajandamın en üstüne oturttum. Ancak bu şekilde Microsoft çalışanları geleceği daha iyi şekillendirebilirdi. “Her masada ve her evde bilgisayar”, bizim orijinal misyonumuzdu. Bu biraz değişti. Her masada ve her evde bilgisayar var ama artık insanların çoğunda akıllı telefon da var. PC satışları düşüyor ve biz mobil cihazların ardında kalıyorduk. Aramalarda gerideydik ve yine oyun sektöründe büyüme ihtiyacımız vardı. Müşterilerimizle derin bir empati kurmamız gerekiyordu. Yenilenmenin tam zamanıydı. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz