Yenilemeyi nasıl ateşledi?

Nadella, kitabında, “Bir lider dışarıdaki inanılmaz fırsatları ve içeride fırsatı dönüştürecek yetenekleri ve kültürü fark edebilmeli” diyor...

19.12.2017 14:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilemeyi nasıl ateşledi?

Hande Yavuz

hyavuz@capital.com.tr

Satya Nadella’nın Microsoft serüveni bundan tam 25 yıl önce başladı. Dünyayı değiştiren insanlarla çalışma isteği onu şirketin kapısından sokmuştu ancak o girdiğinde şirket efsane hikayelere imza attığı dönemleri geride bırakmıştı. Zamanla rakiplerinden uzaklaşmış, inovasyon yapamaz hale gelmişti. İşte bu yapıda Nadella şirketin birçok kademesinde çalıştı ve 2014 yılında CEO olana kadar pek çok başarıya imza attı. Ancak, CEO’luk koltuğuna oturması Microsoft’ta adeta yeni bir dönem, hatta rönesans başlamasına neden oldu. 

Nadella, çok stratejik hamlelerle şirketi birkaç yıl içinde rekabette çok farklı bir noktaya taşıdı. Empati kurmayı ve ihtiyacı anlamayı işin merkezine koydu. Nadella’nın iş dünyasında yenilikçi başarının nasıl yakalanabileceği konusundaki rehber olacak adımlarının neler olduğuna gelince… Egosuz bir liderlikle işi sahiplenmek, iyi bir takım kurmak, kültürel rönesansı gerçekleştirmek, üstün rakibi analiz edip, pazarın ihtiyacına karşılık verecek teknoloji için harekete geçmek.

Örneğin, gerektiğinde şirketin başarısı için kendisinden daha üst bir pozisyona geçecek bir yeteneği transfer etmekten de çekinmeyen Nadella ile birlikte 40 yaşındaki Microsoft adeta altın dönemlerinden birini yaşadı. Şirketin bulut teknolojisinde öne geçmesi, rekabette en güçlü silahı olan Bing’i yaratması, daha önce hiç odaklanmadığı Afrika gibi pazarlara açılması Satya Nadella ile birlikte oldu. Nadella, Microsoft’ta şu ana kadar yaşadığı tüm deneyimleri “Hit Refresh” (Yenilenmeyi Ateşlemek/Microsoft Ruhunun Yeniden Keşfedilmesi ve Herkes İçin Daha İyi bir Gelecek) adlı kitabında da paylaştı. İşte o yaşanan dönüşümün en kritik noktalarını o kitaptan Satya Nadella’nın cümleleriyle dinleyelim… 

“REKABETİN GERİSİNDE KALDIK” 

“Microsoft’a 1992 yılında katıldım. Burada işe girme sebebim, ‘dünyayı değiştirecek’ insanlarla beraber çalışma isteğimdi. Bu kararımdan dolayı hiçbir zaman pişman olmadım. PC devrimi yapmamız ve başarımız bir efsaneydi. Ancak, zamanla rakiplerimizden uzaklaştıkça bazı şeyler değişiyordu ve bu iyi yönde gelişmiyordu. İnovasyon bürokrasi tarafından gerçekleştiriliyordu. İçerideki politik çekişmeler takım çalışmasının yerine geçmeye başlamıştı. Ve rekabetin gerisinde kaldık. Tam da bu zamanlarda, bir karikatürist Microsoft’u çizmişti. Karikatürde birbirlerine ateş açan çalışanlar ve yöneticiler benzetmesi yapmıştı. Beni daha çok üzen, çalışanların yenilgiyi kabul etmesiydi. Ben bu durumu hiçbir zaman çözülemeyecek bir şey gibi görmedim. 2014’te Microsoft’un 3’üncü CEO’su olduğumda çalışanlara ilk önceliğimin şirket kültürünü yenilemek olduğunu söyledim. İnovasyon karşısındaki bariyerleri aşacağımızı, eski dönemimize geri döneceğimizi ve dünyada bir fark yaratacağımızı belirttim. Windows, Office, Xbox, Surface hizmetlerimiz ve Microsoft Cloud gibi ürünlerimiz kişisel ve organizasyonel olarak rüyalarımızın gerçekleşmiş haliydi. Bundan daha iyisini yapabileceğimizi biliyordum ve Microsoft’taki diğer insanların da bir şeyleri daha iyi yapmaya aç olduklarını hissediyordum. 

LİDERLİK TAKIMI ÖNEMLİ

CEO olarak göreve geldiğimde en önemli toplantının liderliğini yapmaya karar verdim. Her hafta, liderlik takımımla (SLT) ne yaptığımızın özetini alıyor, beyin fırtınası yapıyor, büyük fırsatların ne olduğunu inceliyor ve zor kararlar alıyorduk. SLT takımı çok yetenekli insanlardan oluşuyordu: Mühendisler, araştırmacılar, müdürler ve pazarlamacılar bu takımdaydı. Farklı altyapılardan gelen kadın-erkekler de takımdaydı. Ortak noktaları, teknolojiyi seviyor olmaları ve dünyayı değiştirebileceklerine inanmalarıydı. O sıralarda GE’nin elektronik bölümünü oluşturan Peggy Johnson, Microsoft’ta iş geliştirme işini yönetiyordu. Oracle’da aplikasyon geliştiricisi olarak çalışmış olan Kathleen Hogan Microsoft’ta insan kaynaklarının başına geçerek kültürel değişimi gerçekleştirirken benim en büyük destekçim oldu. Microsoft’ta liderlik yapmış, ancak Obama yönetimindeki Healthcare.gov’u yönetmek üzere ayrıldıktan sonra tekrar Microsoft’a katılan Kurt Delbene ise strateji departmanımızın kaptanıydı. 10 yıl Yahoo’da çalışmış Qi Lu, uygulama ve hizmetler işimize başkanlık ediyordu. CFO’muz Amy Hood, Goldman Sachs’ta yatırım bankacısı olarak çalışmış değerli bir isimdi. Bu saydıklarımın haricinde pek çok değerli isim liderlik takımının bir parçasıydı. Toplam IQ’muzu birleştirirsek, enerjimizi yenilenen misyonumuza verirsek neden daha iyi şeyler çıkmasın diye düşünüyordum. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz