Yenilemeyi nasıl ateşledi?

Nadella, kitabında, “Bir lider dışarıdaki inanılmaz fırsatları ve içeride fırsatı dönüştürecek yetenekleri ve kültürü fark edebilmeli” diyor...

19.12.2017 14:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilemeyi nasıl ateşledi?


BULUTUN YARATTIĞI ÇÖZÜMLER

OKUL BIRAKMA NEDENİ 
Hem doğduğum ülkede hem Amerika’da çocuklar okullarını yarıda bırakıyor. Ancak bunun nedeni yetersiz azimlerinden değil. Bulut bilişimle hangi çocukların okulu bırakma eğiliminin daha çok olduğu ortaya çıkıyor. Buna göre hem aileler hem okul önlemini alıyor.
KENYA’DAKİ START UP Mobil ve bulut bilişim teknolojisi sayesinde Kenya’da bir start up kuruluyor. 2 dolardan daha az bir para harcayarak güvenli, daha az aydınlatma maliyetli, daha verimli ısınma sağlayan güneş enerjisi kullanılan bir sistem üretiyor. Aynı kapsamda kullanılan mobil ödeme sistemiyle bu start up şirketi Kenya’daki dar gelirli kişilerin verilerini de topluyor. Ve onlara diğer ihtiyaçları için data sağlanıyor.
DİSLEKSİ İÇİN ERKEN ÇÖZÜM Bulut teknolojisinden faydalanan çok faydalı başka projeler de üretilebiliyor. Örneğin İsviçre’de araştırmacılar bulut teknolojiyi kullanarak, çocukların erken yaşlarda TV izleme alışkanlığı sonucunda disleksi yani okuma yeteneğinin yok olması hastalığına yakalandığını buldu. Bunun sonucunda önlem alındı.KÜLTÜREL RÖNESANS

İHTİYACA ODAKLANMAK 

Bence CEO’daki C kültürün simgesi olmalıydı. Bazen kültürel rönesans gerekir. Çalışanlara, “Eğer dinler, öğrenir ve kişisel tutkularla birleştirip şirket misyonu hale getirebilirseniz başarılı olabilirsiniz” demiştim. Bu kültürü yaratmak benim için ana işti. En önemli kültür değişimlerinden biri müşterilerin ihtiyaçlarına aşırı odaklanmaktı. Onlarla empati kurmadan ve onları derinlemesine anlamadan bunu yapabilmek imkansızdı.
HER FİKRE AÇIK OLMAK Şirket içinde yarattığımız farklılık ürünlerimize de yansımalıydı. Eğer tüm dünyaya hizmet ve ürün sunacaksak, her türlü fikre açık olmalıydık. Bu nedenle çalışanlarımızın farklılığına ve onların sundukları fikirlere de önem vermeyi amaçladık.
LİDERLİK PRENSİPLERİ Kültürel Rönesans’ı gerçekleştirirken 3 liderlik prensibimi kullandım. İlki belirsizlik ortamında dahi tutkuyla rekabet etmek. İkincisi takımınızı her şeyin önünde tutmak, yakından tanımak ve kaynaştırmak. Son olarak ise tıpkı krikette olduğu gibi takımın lidere olan güveninin güçlü olması gerektiğini hiç unutmadım.“CESUR OL, DOĞRUYU YAP”

“İLK GÜNÜM” 
Yeni CEO olduğumun açıklanacağı ilk gün işe geldim ve şunları yazdım: Vizyonum nedir? Bunu başarmanın stratejisi nedir? Başarı neye benziyor ve nereden başlamalıyım? Birkaç ay sonra yazdıklarımın yansımasını gördüm. Steve Ballmer, görevini bırakıp emekliliğe ayrılacağını söylediğinde herkes çok şaşırmıştı. Yeni CEO’nun kim olacağı hakkında çok fazla spekülasyon yapılıyordu. Ardından teklifi bana yaptığında çok mutlu oldum.
“TEMEL HEDEFİM” Bana “Bill Gates’i mutlu etmeye çalışma... Cesur ol, doğruyu yap” demişti. Bill ve Steve, Microsoft’u kurdu. Steve, tutkulu bir lider, satışçı, pazarlamacı; Bill ise teknoloji vizyoneriydi. Çok önemli ikonik bir ortaklıkları vardı. Sadece iyi ürünler üretilmedi bu şirkette aynı zamanda yüzlerce yöneticinin Microsoft’tan sonra kendi işlerini kurmaları da sağlandı. Steve de Microsoft’un değişmesi gerektiğinin farkındaydı. Ben de yeni CEO olarak bunu bu şekilde gerçekleştirmek üzere yönetimi topladım. Kurum kültürünü ön planda tutarak hem içerde hem dışarda güveni inşaa ettim.“RAKİBİMİZ İŞ ORTAĞIMIZ OLABİLİR”

DİRENÇ GÖSTERDİLER 
Doğru ortaklıklar yarattığımız kültürün en önemli parçası. Office’in her yerde kullanılmasını istiyorduk, Iphone’larda bile... Nitekim Apple ile olan işbirliğimiz Mart 2014’te oldu. Bizim içerideki mühendislerden bazıları buna direnç gösteriyordu, rakiple iş yapmak doğru muydu? Birinden biri kaybedecek gibi geliyordu. Ben buna inanmıyorum, eğer ürün doğru çıkarsa herkese pasta vardır. Bizim sonsuza dek sürecek rakibimiz, iş ortağımız olabilir.
 ENTERESAN GÜLÜMSEME Lansman günü, Apple’ın global pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Phil Sciller, “İyi ki ofisimize bazı profesyoneller gelip verimli bir ürün üretmemizi sağladı. Verimliliği Microsoft’tan daha iyi kim bilebilirdi ki” dedi. Odada enteresan bir gülümseme vardı ama doğruydu. Bazen eski rakipler sürpriz şekilde ortağınız olabilir. Google’da Android platformlar için Facebook ile dünyanın her yerinde kullanabilen aplikasyonları için çalıştık.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz