Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur sorularımızı yanıtladı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

Çöpten elde edilen elektrik ne kadar verimli?
Çöp aslında elektrik üretimi için kullanılacak en son madde. Çünkü çok karmaşık. Ancak çöpü yok etmek, azaltmak isterken ortaya çıkan gazları elektriğe dönüştürerek değerlendiriyoruz. Ayrıca atık ısıları kullanarak çöplük içindeki seralarda domates, çilek, orkide yetiştiriyoruz. Atık ısının bir kısmı ile IKEA’nın ısıtma ihtiyacını karşılıyoruz. Bu da sonuçta yurtdışından alınacak enerji için bir katkı. Yani ithal gazın ithal edilmesine engel oluyorsunuz.

Şu anda Ankara’da Mamak’ta bir tesisiniz var. Başka şehirlerde yapmayı düşündüğünüz yatırımlar var mı? Ya da daha önce açtığınız tesisler var mı?

Çağdaş, sürdürülebilir tüm dünyada kabul gören geri kazanım ve ıslah metotlarının hayata geçirilmesini sağlayan “Entegre Katı Atık Yönetimi Projeleri”ni, başkent Ankara’da 2002 yılından beri, Adana’da 2008, Konya’da ve Bursa’da 2010 yılından beri yürütüyoruz. Yapılan çalışmalarda 11 bin tonluk atığı günlük olarak bertaraf ediyoruz. Bu miktar Türkiye’de günlük olarak toplanabilen atık miktarının yüzde 25’ini oluşturuyor. Ankara Mamak’taki tek sahada biogaz ve deponi gazı sistemine dayalı enerji üretim tesisimizin kapasitesi 25,4 MW. Böylece, yıllardan beri başkent Ankara’ya büyük bir sorun teşkil etmiş olan “Mamak Çöplüğü” örnek bir işletme ve endüstri parkı haline getirildi. Gerçekleştirilen projelerle depolanacak atık miktarı en aza indirilerek depolama alanlarının ömrü uzatılıyor.

Sizin dışınızda bu yöntemle çalışan başka işletmeler var mı?

Ufak tefek var. Ancak bizim gibi çalışan yok. Karışık çöpü çözebilen ve üstüne enerji üreten başka firma yok. Dünyada da ender firmalardan birisiyiz. Ziyaretçileriniz de çok oluyor. Okullardan bakanlara kadar birçok kişi tesislerinizi ziyaret ediyor... Ziyaretçimiz çok. Geçen yıl 13 bin ziyaretçimiz vardı, bunlardan 3 bini yabancı, 10 bini de yurtiçinden gelen ziyaretçilerdi. Yurtdışından gelen bakanlar da bizi ziyaret ediyor. Yurtdışında duyuyor, buraya gelip görmek istiyor. Dünya Bankası ve Avrupa bankalarından ziyaret ediyorlar. Ayrıca gelişmiş ülkelerin bakanları arasından da Türkiye’ye geldiklerinde bizim tesisimizi görmeye gelenler oluyor.

Elektrik üretiminden bahsetmiştiniz, biraz detay verebilir misiniz?
Gerçekleştirdiğimiz sistemlerle çeşitli yöntemlerle atıktan enerji üretimi çalışmaları yapıyoruz. Bunlardan biri; kontrolsüz bir şekilde kullanılmış olan depolama alanlarının ıslahı sırasında oluşan depolama gazının bertaraf edilmesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.