Çevre dostu ürünler avantaj sağlıyor

Sürdürülebilir bir gelecek için bu küçük bireysel dokunuşlar tek başına yeterli değil.

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Çevre dostu ürünler avantaj sağlıyor
“Musluktan boşuna su akıtmanın büyük bir israf olduğunu, kullanmadığımız odaların elektriğini kapatmamız ve gece yatarken elektronik cihazların fişini çekmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat sürdürülebilir bir gelecek için bu küçük bireysel dokunuşlar tek başına yeterli değil. Büyük resmi görebilmek adına endüstriyel tesislerde, yaşadığımız evlerde, hatta otomobillerde ne gibi değişimler yaşandığından haberdar olmak şart. Bunun için söz konusu alanlarda hizmet sunan BASF gibi global şirketlerin alternatif ürün ve süreçlerini izleyerek enerji verimliliği sağlamak mümkün. Birçok şeyin değerini ancak onu kaybettikten sonra anlıyoruz. Bu, hemen hepimiz için geçerli olan yadsınamaz bir gerçek. Enerjiyi kaybettiğimiz anlar da onun kıymetini en iyi anladığımız anlar oluyor genellikle. Çevremizi saran enerjinin sağladığı konfora öyle alışmışız ki karanlık, klimasız ya da ısıtıcısız bir odada bilgisayarımızın 10 dakikalık şarjı kaldığını gördüğümüzde dehşete kapılıyoruz adeta. Enerjiyi tükenebilen bir şey olarak algılamıyoruz çoğu zaman. Oysa kendi enerjimiz bittiğinde parmağımızı bile kımıldatamıyoruz. Peki yokluğu bir anda hayat kalitemizi dibe çeken enerjiyi verimli kullanıyor muyuz? Başka bir deyişle, enerji konusundaki doğrulardan haberdar mıyız? Musluktan boşuna su akıtmanın büyük bir israf olduğunu, kullanmadığımız odaların elektriğini kapatmamız ve gece yatarken elektronik cihazların fişini çekmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat sürdürülebilir bir gelecek için bu küçük bireysel dokunuşların tek başına yeterli olduğunu söyleyemiyoruz. Büyük resmi görmek için endüstriyel tesislerde, yaşadığımız evlerde ve hatta kullandığımız otomobillerde ne gibi değişimler yaşandığından haberdar olmamız gerekiyor.

DÜNYA NE YAPIYOR?

Evlerimizde kullandığımız enerji miktarı her geçen gün gelişen teknolojiye paralel olarak artıyor; çünkü ısınırken, serinlerken, TV izlerken, müzik dinlerken ve hatta aydınlanırken bile geliştirilen en yeni sistemlerden faydalanıyoruz. Evlerimiz adeta birer teknolojik üsse dönüşmüş durumda. Tabii ki kullanımımıza sunulan tüm nimetlerden, ancak yeryüzünü zorlayacak boyutlarda elektrik tüketmek kaydıyla faydalanabiliyoruz. Özellikle sıcak ülkelerde yoğun klima kullanımı nedeniyle artan enerji tüketimi, AB ülkelerini belirli konularda tedbir almaya mecbur kılacak gibi görünüyor. Avrupa’da binalarda kullanılan enerjinin üçte ikisi özel mülklerde harcanıyor. Binaların enerji performansının değerlendirilmesi ve yeni inşa edilecek binalar için gelişmiş standartlar getirilmesinin yanı sıra evlerdeki enerji tüketiminin ölçülebilir hale gelmesini sağlayacak sertifikasyonlar da AB ülkelerinin gündem maddeleri arasında yer alıyor. Amerika ve Kanada da enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını azaltmak adına yoğun çaba sarfediyor. Asya-Pasifik bölgesinde ise sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeye yönelik çeşitli programlar uygulanıyor. Almanya, İngiltere, Polonya, Macaristan, İtalya, Fransa, Çin ve Kore’de düşük enerji tüketen binaların yapımına katkı sağlayan dünyanın lider kimya şirketi BASF, ev sahiplerini, mimarları ve mühendisleri sürdürülebilir bir gelecek için çaba göstermeye teşvik ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.