Devler raporlamayı kanun gibi benimsedi

Global Reporting Initiative (GRI) CEO’su Ernst Ligteringen ile sürdürülebilirliği, bu konuda dünyada ne kadar yol alındığını konuştuk.

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Devler raporlamayı kanun gibi benimsedi
Global Reporting Initiative (GRI) saygın bir raporlama şirketi. Şirket, şirketlerin ne kadar sürdürülebilir bir şekilde yol aldığını raporlarla ortaya koyuyor. Şirketin CEO’su Ernst Ligteringen, bu raporların dünyanın önde gelen şirketleri tarafından bir kanun gibi benimsendiğini söylüyor. Çünkü ona göre bu raporlar, şirketlerin gelecekte nereye gideceğini ortaya koyuyor. Ligteringen, “Şirketler, sürdürülebilirlikteki performanslarını raporlayabildiklerinde birçok yarar elde ediyor. Bu yararların başında maliyet ve kaynak avantajı geliyor. Performanslarını gelişiyorlar” diyor. Sürdürülebilirlik, tüm dünyanın gündeminde. Gelecekte de var olmak isteyen şirketler, artık ne kadar sürdürülebilir bir şekilde yol aldığını raporlarla ortaya koyuyor. Bu raporlama işini de dünyada Global Reporting Initiative (GRI) yapıyor. Çeşitli kriterlerde şirketlerin verilerini değerlendirerek ne kadar sürdürülebilir olduklarını saptıyor. GRI CEO’su Ernst Ligteringen, bu raporların şirketleri şeffaflaştırdığını ve gelecekte nereye gideceklerini ortaya koyduğunu belirtiyor. “Şirketler, sürdürülebilirlikteki performanslarını raporlayabildiklerinde birçok yarar elde ediyor. Bu yararların başında maliyet ve kaynak avantajı geliyor. Performanslarını geliştiriyorlar. Dışarıda müşterilerini ve çalışanlarını etkiliyor, içeride ise risk yönetimi yapıyorlar” diyor. Son yıllarda sürdürülebilirlik raporu konusunda iş dünyasının giderek daha çok bilinçlendiğine dikkat çeken Ligteringen, Türkiye’nin performansını da olumlu buluyor. “GRI, dünyanın her yerinde sürdürülebilir raporları toplayan bir kuruluş. 2011 yılında Türkiye’den şirketlerden 18 rapor geldi. 2006 yılı ile karşılaştırıldığında büyük bir artış olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Türkiye’de raporlamayı veren şirketler otomotivden yiyecek içecek sektörüne kadar farklılaşıyor” diye konuşuyor. Global Reporting Initiative (GRI) CEO’su Ernst Ligteringen ile sürdürülebilirliği, bu konuda dünyada ne kadar yol alındığını konuştuk:

Sürdürülebilirlik neden son yıllarda önemini artırdı?
Dünyadaki şirketler, sürdürülebilir global ekonomiye geçiş sürecinde. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki nüfus artarken kaynaklar gittikçe azalıyor. Tek başına finansal bilgiler şirketlerin değer potansiyelini ve risklerini gösterme konusunda yeterli değil. Artık müşteriler, çalışanlar ve yatırımcılar sürdürülebilir performans istiyor. Öyle bir şirkette çalışmak istiyorlar, öyle bir şirketin ürünleri ya da hizmetini satın almayı tercih ediyorlar. Şirketler, sürdürülebilirlikteki performanslarını raporlayabildiklerinde birçok yarar elde ediyor. Bu yararların başında maliyet ve kaynak avantajı geliyor. Performanslarını geliştiriyorlar. Dışarıda müşterilerini ve çalışanlarını etkiliyor, içeride ise risk yönetimi yapıyorlar. Tüm bunların yanı sıra pazar açısından da birçok yarar sağlıyorlar. Pazarların bilgiye ihtiyaçları oluyor. Her ne kadar geleneksel olarak bu bilgiler finansal açıdan değerlendirilse de bazen elle tutulmayan bilgilere de ihtiyaç oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.