E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek

Yönetmeliğe göre bu kapsamdaki atık ürünler belli kategorilerde ayrıştırılacak ve atıkların toplanacağı noktaları belediyeler organize edecek. Yıllar bazında toplanacak atıkların miktarı da belirlenmiş durumda.

TURKBESD Başkanı Özcan Aydilek, yönetmeliğin devreye alındığı ilk yıl olan 2013 için kişi başı toplam 0,3 kilogramlık hedef konulduğunu belirtiyor. “Bu hedef yıllar içinde artarak nihai hedef olan 2018 yılında kişi başı 4 kilograma ulaşacak” diyor.

Atıkların toplanmasında en büyük sorumluluk belediyelere düşüyor. Üreticilerin, ithalat yapanların ve kendi markasıyla ürün satanların sonraki lojistik faaliyetler ve geri dönüşüm işlemini organize edip, bunların masraflarını karşılaması bekleniyor.

HAREKETE GEÇİLDİ
Bu noktada elektrikli ve elektronik eşya üreticileri harekete geçti. Piyasaya sürülen ürünlerin yüzde 60-70’ini temsil eden TÜRKBESD, TÜRKBESD Atık Yönetim iktisadi Işletmesi’ni hayata geçirdi. Söz konusu işletme, yetkilendirilmiş kuruluş olarak hem TÜRKBESD üyelerine hem isteyen tüm üreticilere hizmet verecek şekilde organize olmuş durumda.

Kuruluş ELELAY markasıyla faaliyetlerini sürdürecek. Ancak organizasyon henüz bekleme aşamasında. TURKBESD Başkanı Özcan Aydilek, tüm hazırlıklarını yapmalarına karşın faaliyete geçememelerinin nedeninin henüz tebliğin yayınlanmaması olduğunu belirtiyor.

“Bu tebliğin en önemli noktalarından birisi birden fazla yetkilendirilmiş kuruluş olması. Ayrıca tek başına üreticilerin sorumluluk yüzdeleri oluşturulmalı. Belediye getirme merkezlerini belirlemesi gereken koordinasyon merkezi kurulmalı. ELELAY olarak biz tüm organizasyonlarımızı hayata geçirdik. Tebliğin yayımlanması ile bakanlık tarafından verilecek yetkilendirilmiş kuruluş olmayı bekliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.