E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27.03.2014 22:06:120
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek

AVRUPA'DA DURUM
Avrupa'da WEEE, tüm üye ülkelere 2009 yılına kadar kişi başı 4 kilogram olacak şekilde piyasadan ürün toplanması gerektiği belirtti ve ürünlerde kullanılan 6 malzeme için sınırlamalar getirdi. 2019'a dek Avrupa'da satılan elektrikli ve elektronik eşyaların yüzde 85'inin toplanması ve yeniden dönüşüme katılması hedefleniyor. Bu kişi başına 20 kilogram ürüne eşdeğer geliyor.

YAKINDAN İNCELİYORUZ
Bu direktiflere uymayan şirket ve ürünler AB sınırları içine giremiyor. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği ile Türkiye de Avrupa'da bahsedilen WEEE yönetmeliğini yerelleştirerek yürürlüğe aldı.

Arzum olarak, geçen yıl yayınlanan yönetmelik doğrultusunda üstümüze düşen tüm sorumlulukları yerine getirmek adına, gelişmeleri çok yakından inceliyoruz. Toplama işlemi için vakıf ve şirketlerle görüşmeye devam ediyoruz.

HANDE BALOGLU TOKER /HP TÜRKİYE VE ORTADOĞU ÇEVRE YÖN.
"BİLİNÇ OLUŞTURMA ÇALIŞMALARIMIZ VAR"
ESKİYİ GETİR KAMPANYASI

Son yıllarda büyük elektronik mağazalarında "Eskiyi getir" kampanyaları düzenliyoruz. Tüketici tarafında da geri dönüşüm konusunda bir bilinç oluşturmak için çeşitli çalışmalarımız oluyor.

KÜRESEL ÇAPTAKİ PROGRAM
Küresel çapta gerçekleştirdiğimiz HP Gezegen Ortaklığı programı kapsamında ömrünü tamamlamış kartuş/toner ve donanımları kurumsal müşterilerimizden ücretsiz olarak topluyor, lisanslı tesislerde geri dönüşüme kazandırıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.