Gelecek "Nano"da mı?

Mevcut ürünlere, yepyeni özellikler eklenmesine yardımcı olan bu teknoloji, pek çok sektörde inovatif çözümlerin yaratılmasına imkan sağlıyor.

27.03.2014 21:52:400
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecek "Nano"da mı?
Aslında nano teknoloji sağlık, otomotiv, gıda, enerji gibi pek çok sektörde, oyunun kurallarını değiştiriyor. Mevcut ürünlere, yepyeni özellikler eklenmesine yardımcı olan bu teknoloji, pek çok sektörde inovatif çözümlerin yaratılmasına imkan sağlıyor.

Bu özelliği nedeniyle nano teknoloji, "geleceğin bilimi” olarak adlandırılıyor. Uzmanlara göre bu teknoloji, önümüzdeki dönemde sektörlere pek çok yenilik fırsatı sunacak.

Nano teknoloji, nano malzemelerin atomsal yapılarını ve dizilişlerini yeniden düzenleyerek gelişmiş özelliklere sahip yüksek performanslı malzemeler üretmeyi amaçlayan bir bilim dalı.

Güncel bir teknik ölçü birimi olan nano, Yunancada “cüce veya küçük yaşlı adam” anlamına gelen “nannos” sözcüğünden türetilen bir terim. Herhangi bir birimin “milyarda biri” anlamını taşıyan nano, genellikle metreyle kullanılıyor. Bu durumda bir nanometre, bir metrenin milyarda biri gibi çok küçük bir ölçüye işaret ediyor.

Nano teknolojiyle ilgili tüm gelişmeler, dünyaya büyük katkılar sağlıyor. Bu bilim, gelecek için de birçok çözüm barındırıyor. Örneğin nano teknolojinin kullanıldığı organik ışık yayan diyotlar (OLED’ler) kullanılarak enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla oranda azaltılabiliyor.

Nano teknoloji, su arıtma söz konusu olduğunda da olağanüstü faydalar sunuyor. Ultrasondan üretilen plastik membranların sadece 20 nanometre büyüklüğünde olan ve mikropları, bakterileri ve hatta virüsleri sudan filtreleyen küçük gözenekleri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.