Hammaddede tasarruf mümkün mü?

Nüfusun artan ihtiyaçları ise hammadde kaynaklarını tehdit ediyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hammaddede tasarruf mümkün mü?


ZORUNLU DÖNÜŞÜM
Tüm bu gerçekler, geri dönüşümlü hammadde kullanımının, yalnızca çevreye zarar vermemek adına değil aynı zamanda dolaylı olarak ekonomik şartlar nedeniyle de zorunlu olduğunu gösteriyor. Mevcut durum, sanayileşmiş ülkelerdeki büyük şirketleri hammadde ihtiyacını azaltacak çözümler aramaya itiyor. 1948 yılında geri dönüşüm faaliyetlerini küresel düzeyde desteklemeyi amaçlayarak kurulan Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu (BIR), bugün küresel sanayinin ihtiyaç duyduğu hammaddenin yüzde 50'ye yakın bir bölümünün geri dönüşüm sayesinde sağlandığını belirtiyor. Geri dönüşüm sektörünün üst düzey enerji tasarrufu sağlaması, üretim sürecinde sağladığı su tasarrufu ve hava kirliliğini ciddi oranda azaltması ikincil hammadde kullanımının her geçen gün artmasının önünü açıyor.

"BASF HAMMADDEYE 105 MİLYON EURO YATIRDI'

BÜYÜK YATIRIM
BASF, yenilenebilir hammadde kullanımına verdiği önemi, 2006 yılında politikacılarla bilim ve endüstri dünyasından yetkilileri, Berlin'de bir araya getirerek yapıcı bir diyalog oluşturma çabasıyla göstermişti. "Sürdürülebilirlik Yöntemleri ve Yenilenebilir Hammaddelerin Rolü" başlıklı kongrede, "Yenilenebilir Hammaddeler-Gelecek için Hareket" konulu bir tartışma da düzenlenmiş ve bu konuyla ilgili yapılması gerekenler ve gelecekteki olası projeler tartışılmış, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştu. Şirket, sonraki 3 yıl içinde hammadde değişikliği alanında yaptığı çalışmalar için 105 milyon Euro değerinde yatırım yaptı.
ÖNEMLİ SATIN ALMA
BASF Kurumsal iletişim Direktörü Arzu Aksoy Bilgen, BASF'ın en son gerçekleştirdiği Cognis satın almasının da yenilenebilir hammadde girişimlerine önemli katkısı olduğunu aktarıyor ve şöyle konuşuyor: "BASF, hem petrokimyasal hem de yenilenebilir hammadde bazlı kimyasallarda yetkin bir şirket. Cognis entegrasyonuyla birlikte yenilenebilir hammadde bazlı ürün portföyümüz genişledi. Özellikle biyokataliz ve fermentasyon teknolojileri alanlarındaki tecrübemizi yenilenebilir hammadeler alanında, örneğin yeni polimerlerin geliştirilmesinde değerlendiriyoruz. Ayrıca nanoteknoloji uygulamaları da enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan yeni ürünler geliştirilmesinin önünü açıyor. Tarım alanında da önemli geliştirmeler yapılarak kaynak kullanımının azaltılabileceğini öngörüyoruz."
ÖRNEK UYGULAMA
Arzu Aksoy Bilgen, şirketin attığı adımlara bir örnek olarak palmiye yağını vurguluyor. Palmiye yağının sürdürülebilir bir şekilde üretilmesine imkan sağlamayı amaçlayan Sürdürülebilir Palmiye Yağı Yuvarlak Masa Girişimi'nin (Round Table on Sustainable Palm Oil (RSPO)) çalışmalarını destekleyen BASF, sürdürülebilir bir hammadde olarak palmiye ve palmiye kabuğu yağını 2015 yılı itibariyle tamamen sertifikalı kaynaklardan kullanmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz