İyi bir rapor nasıl olmalı?

Son dönemde giderek daha çok ilgi gören sürdürülebilirlik raporları, şirketler için birçok anlam ifade ediyor.

27 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir rapor nasıl olmalı?


CSR Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Bahar Keskin de bu konunun hassas ve önemli olduğunu düşünenlerden. Keskin, şöyle konuşuyor. “Bu raporların, GRI ilkelerinin 10 prensibinden biri olan ‘zamanındalık’ (timeliness) prensibine göre yayımlanması esastır.

Bu ise bir veya iki yıllık periyotları kapsayacak şekilde ve düzenli olarak rapor yayımlamayı gerektirir. Başka bir deyişle 2013 yılına ait bir raporun en geç 2014 yılının mayıs veya haziran aylarında yayımlanmış olması beklenir. Ayrıca raporda yer alan rakamsal verilerin bir tam yıla karşılık gelmesi gerekir.”

EN ÇOK YAPILAN HATALAR
Uzmanlara göre birçok şirketin raporlama kalitesi her geçen yıl artsa da sürekli yapılan hatalar da yok değil. Sabancı CDP Türkiye Proje Koordinatörü Mirhan Köroğlu, bunları şöyle özetliyor:

“Bu hataların başında sürdürülebilirlik kavramının şirket iş yapış stratejilerinden ayrı bir şekilde ele alınması geliyor. Yani sürdürülebilirlik şirketin ana stratejisine entegre edilmiyor, ek bir faaliyet alanı olarak görülüyor.”’

Bu hatanın asıl sebebi ise halen birçok şirkette sürdürülebilirlik raporlamasının kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde ele alınması. Bir diğer problem de paydaşların sürece dahil edilmesi.

S360 Kurucu Ortağı Kerem Okumuş da benzer noktaların altını çiziyor: “Türkiye’de bu raporlar daha çok itibar amaçlı yapılıyor. Bu durum da raporun kalitesinde bazı sorunların oluşmasına neden oluyor. Sadece pozitif performansın iletişiminin yapılıyor olması raporun dengesi, karşılaştırılabilirliği ve güvenilirliğine dolayısıyla da raporun kalitesine zarar veriyor.”

PwC Türkiye Kıdemli Müdürü Tolga Baloğlu, Türkiye’de sürdürülebilirlik raporlaması konusunun sıklıkla kurumsal sosyal sorumluluk ile karıştırıldığını gözlemlediklerini belirtiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.