Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük

DHL Supply Chain, dünyada kendisine nicel bir karbon emisyonu hedefi belirleyen ilk lojistik şirketi.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Karbon ayak izimizi yüzde 25 düşürdük


Go Green projesinden bahseder misiniz? Bu proje nasıl oluşturuldu?
- Sosyal sorumluluk, Deutsche Post DHL Grubu stratejilerinin temel bir parçası. Şirket olarak çevreye ve içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumlu davranmanın uzun vadede başarının anahtarı olduğuna inanıyoruz. DHL olarak çevre üzerinde yarattığımız etkiyi minimize etmeyi, hatta sıfırlamayı amaçlıyoruz. Bu amaçla tüm grup bünyesinde Nisan 2008'de "Go Green" inisiyatifi hayata geçirildi. Tüm dünyada kendisine nicel bir karbon emisyonu hedefi belirleyen ilk global lojistik şirketi olarak, 2020 yılında enerji etkinliğimizi 2007 yılına kıyasla yüzde 30 oranında iyileştirmeyi planlıyoruz. Bu iyileştirme oranına, kullandığımız taşeron şirketlerin yarattığı karbon emisyonu da dahil olacak. Bu hedefe ise planlamada optimizasyon, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ve yenilikçi teknolojilerin süreçlere entegre edilmesiyle ulaşmayı planlıyoruz. Türkiye ayağındaki proje ise 2008 yılında hayata geçirildi. İklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkisini azaltacak en temel adımları attığımız Go Green projesi ile ilgili öncelikle çalışanlarımızı bilinçlendirmeyi amaçladık. Çevreye duyarlı bir ekip yaratarak motivasyonu artırmayı hedefledik. Bunun yanı sıra tesislerimizde enerji kaynaklarını daha etkin kullanmak için projeler başlattık. Bu doğrultuda alternatif enerji kaynaklarını araştırıyor ve bu kaynakları değerlendirmek için çeşitli pilot projeler yürütüyoruz.

Peki, bu alanda filo yönetimine yönelik neler yapacaksınız?
- Filo yönetimini de bu konuda en belirgin iyileştirme yapılacak alanlardan biri olarak belirledik. Yakıt verimliliği, yine alternatif enerji ile çalışan teknolojilerin kullanımı ve rut optimizasyonu gibi konularda birçok proje başlattık. Bu projeler sayesinde 2010 yılı itibariyle karbon ayak izimizi, 2008 yılına kıyasla yüzde 25,6 oranında düşürmüş durumdayız. Grup genelinde 2010 yılı için belirlenen hedef yüzde 10 idi. Bu konuda genel beklentilerin oldukça üzerindeyiz.

Bu çalışma DHL Supply Chain'in müşterilerini ve iş ortaklarını nasıl etkileyecek?

- Dünyada DHL, Go Green kapsamında iki yönlü bir proje yürütüyor. Bu projenin bir yönü DHL'in çevreye etkisini azaltmayı hedeflerken diğer yönü de müşterilerine sunduğu hizmetlerle çevreye duyarlı olmasını sağlayacak projeler geliştirmeyi amaçlıyor. Biz Türkiye'de şu an çevreye kendi etkimizi azaltmaya odaklanmış durumdayız. Yurtdışında müşterilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz birçok karbon emisyonu azaltma projesi mevcut. Hatta bu
projelerin bir kısmı çeşitli ödüllere de layık görüldü. Türkiye'de de müşterilerimiz ile ortak projeler geliştirmek için altyapı çalışmalarına şimdiden başladık.

Binek araçta hibrid araç kullanımına geçtiniz? Hibrid araç kullanımında hedefiniz nedir?
- Türkiye'de binek araçlardan oluşan karbon emisyonunu azaltmak amacıyla 2009'un son çeyreğinde "hibrid" araç kullanımına geçiş sürecini başlattık. Pilot çalışma olarak tedarik edilen hibrid binek araçların kullanım performansı üzerine testler yapılıyor. Bu yıl içinde gelişen alternatif hibrid teknolojilerine paralel mevcut binek araç filomuzu tamamen yenilemeyi hedefliyoruz.

Bu proje bulunduğunuz sektördeki diğer şirketleri nasıl etkileyecek, sektörde bu tür eğilimleri artıracak mı?

- İş süreçlerinde yeşil yaklaşımları önemseyen şirketler, sektörlerinde uzun soluklu olacak. Dolayısıyla bu konuda bilinçli olan, vizyoner şirketlerin en kısa sürede yeşil lojistik uygulamaları ve çevreye duyarlı projeleri hayata geçirmeye başlayacağına inanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz