Nanoteknoloji geleceği koruyor

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyle ortaya çıkan bu ürünler, sadece hayatı kolaylaştırmıyor aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirliğe de önemli katkı sağlıyor.

27.03.2014 21:57:090
Paylaş Tweet Paylaş
Nanoteknoloji geleceği koruyor

Araştırmalar malzeme boyutları nanometre ölçütlerine inince, bilinen özelliklerin büyük değişim göstererek teknolojinin istemleri doğrultusunda yeni ve olağanüstü işlevler kazanabileceğini gösterdi. Böylece, adeta atomların dizilişini tasarlayarak yeni yapay malzemeleri ortaya çıkarabilen, molekülleri işlevsel duruma getirebilen ve elde edilen bu yapıların olağanüstü özelliklerini mevcut ürünlerin özelliklerini geliştirmekte kullanan bu yeni teknoloji nanoteknoloji olarak tanımlandı.

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojinin, 2025 yılı itibarıyla hayatımızı büyük ölçüde etkileyeceği düşünülüyor. Son yıllarda başta Amerika olmak üzere çok sayıda ülkede ulusal araştırma merkezleri ve enstitüleri kuruldu. 2015 yılında nanoteknoloji ürünleri pazarının global pazardan yüzde 15 pay alacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE'DEKİ DURUM
Dünya nanoteknolojiyi hızla kucaklarken Türkiye de nanoteknolojiyi üretir hale gelebilmek için adımlar atmaya başladı. Hatta TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, nanoteknoloji bölümü kurarak, ilk öğrencilerini geçen yıl aldı. Lisans eğitimleri sırasında Arçelik, Havelsan, Roketsan, Toyota,

Vestel gibi pek çok şirketle ortak eğitim gerçekleştirilecek. TÜBİTAK’ın 2023 Vizyon Programı’nda nanoteknoloji de yer alıyor. En önemli gelişmelerden biri de BilkentÜniversitesi’nde Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin (UNAM) kurulması. Bu merkezin amacı Türkiye’de nanoteknolojinin araştırma merkezi olmak.

Şu anda Türkiye’de yeni kurulan 13 tane nanoteknoloji şirketi mevcut. Büyük ölçekli şirketler de konuya uzak durmuyor. AR-GE yatırımı yapan birçok şirket, nanoteknoloji konusunda özel çalışmalar yapıyor, kendilerine rekabet avantajı yaratacak nanoteknolojik ürünleri piyasaya sürüyorlar.

Pazarın genel görünümüne baktığımızda nanomalzemelerin olağanüstü özellikleriyle savunma sanayinde, tekstilde, otomotivde, inşaatta, elektronikte, yeni tedavi yöntemlerinde kullanıldığını görüyoruz. 21’nci yüzyıl ise nano yüzyılı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.