Patron kim?

İş dünyası bütün süreçlerini, sürdürülebilirlik başlığı altında yeniden yapılandırıyor.

1 MAYIS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Patron kim?


CSO ATANMALI MI?
Narinex, gerçek bir şirket değil. Harvard Business Review'un bir şirkette CSO'nun ne kadar kritik bir role sahip olabileceğini göstermek için ortaya koyduğu örnek vakanın kahramanı. Bu vaka, bugünün iş dünyasında şirketlerin sadece CEO seviyesinde sürdürülebilirlik konusuna yaklaşmasının yeterli olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. Yapılan çalışmaya göre CSO'ların görevi, sadece bir şirketin karbon ayak izlerini azaltmakla sınırlı değil. CSO'lar ortaya koydukları performansla aynı zamanda şirketi daha verimli ve inovatif hale getirmekten de sorumlu. Görev tanımı bu kadar kritik olan bu pozisyonun bir şirkette olup olmaması gerektiğine gelince...
Harvard Business Re-view, oluşturduğu bu örnek vakadan yola çıkarak SAP ve Coca-Cola gibi alanında iki dev şirketin CEO'suna bu soruyu sordu. SAP CEO'su Peter Grafa göre bir şirketin başarısında sürdürülebilirlik çok önemliyse mutlaka bir CSO istihdam etmeli. CSO'nun CEO'ya yakın çalışması gerektiğini savunan Graf, şöyle konuşuyor: "Burada CSO ve CEO birlikte şirketin misyonunu belirlemeli ve tedarikçileriyle birlikte nasıl yeşil
olunabilir konusunda stratejiyi oluşturmalı. İkincisi, şirketin müşterilerinin, partnerlerinin, çalışanlarının, yatırımcılarının ve devletin de bu konuda söz sahibi olduğunu kabul etmesi lazım. Üçüncü nokta da enerji ve kaynak kullanımında daha verimli hale gelmek var. O yüzden şirketlerin C seviyesinde bir sürdürülebilirlik liderine ihtiyacı var."

İZZET KARACA
UNILEVER TÜRKİYE CEO'SU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KİM LİDERLİK YAPIYOR?

İŞİMİN BİR PARÇASI

Gelecek 10 yıl içerisinde Unilever, dünyada büyüklüğünü 2 katına çıkaracak ve aynı zamanda çevresel etkilerimizi azaltacak yeni bir stratejiye geçti. Bunun bir parçası olarak benim en önemli önceliklerimden biri de sürdürülebilir bir şirket olmak. Bir başka deyişle tasarım aşamasından tüketicimizin ürünlerimizi kullanana kadar her aşamada çevreye en az zararı verecek sürdürülebilir yöntemler geliştirmeyi işimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyorum.
ÖZEL SORUMLULUKLAR
Unilever olarak üretim tesislerimizdeki su kullanımından sürdürülebilir kaynaklardan çay tedarik etmeye, markalarımızın sosyal sorumluluk projelerinden ürünlerimizde gerçekleştirdiğimiz inovasyonlara kadar pek çok alanda sürdürülebilirlik adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle tüm Unilever ailesinin bu çalışmalardan sorumlu olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte özel sorumluluklar verdiğimiz arkadaşlarımız da oluyor.
BAŞKAN YARDIMCISININ GÖREVİ
Unilever'de tam olarak bu unvanla olmasa da iletişim ve sürdürülebilirlikten sorumlu başkan yardımcısı olarak görev alan Gavin Neath, Unilever'in global çaptaki tüm sürdürülebilirlik çalışmalarına liderlik ediyor. Gavin ayrıca Unilever'in faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki sürdürülebilirlik çalışmalarına da rehberlik ediyor. Bununla birlikte aslında ben de dahil tüm yöneticilerimizin önceliği yine Gavin'in liderliğinde, sürdürülebilirlik çalışmalarına imza atmak, bu alandaki çalışmalarda öncü olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.