Patron kim?

İş dünyası bütün süreçlerini, sürdürülebilirlik başlığı altında yeniden yapılandırıyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patron kim?


POZİSYON AYIRMAYANLAR
Peki Türkiye'deki yöneticiler bu duruma nasıl yaklaşıyor? Biz de Green Business olarak iş dünyasının önde gelen isimlerine sürdürülebilirliğe kimin liderlik ettiğini, şirketlerinde CSO seviyesinde bir yönetici istihdam edip etmediklerini sorduk. Örneğin Türkiye'nin en beğenilen akaryakıt şirketi olan Shell&Turcas, sürdürülebilirlik konusuna stratejik bir konu olarak yaklaşıyor. Sürdürülebilir kalkınma da şirketin odak noktalarından biri. Bu alanda birçok proje yürütüyor. Bu projelere bizzat liderlik yapan kişi ise Shell&Turcas Ülke Başkanı Ahmet Erdem. Kurumsal iletişim departmanıyla birlikte hareket ettiğini belirten Erdem, "Sürdürülebilir kalkınma politikalarımız ve performansımız, Shell Global'in icra kurulu başkanı Peter Voser'in idaresindeki Kurumsal Sosyal Sorumluluk Komitesi tarafından değerlendiriliyor. Biz de Türkiye'de bu ekip ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Burada spesifik bir pozisyonumuz bulunmuyor" diyor. PepsiCo'nun gıda şirketi Frito Lay'de de benzer bir durum söz konusu. "Fayda Gözeten Performans Vizyonu" adı altında sürdürülebilirlik çalışmalarını yürüten şirkette, bu çalışmalara Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel liderlik yapıyor. Tüm çalışanların bu konuda kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirten Aksel, bununla birlikte bu konuların CEO tarafından yürütülmesinin önemli olduğunu söylüyor.

ÖZEL DEPARTMANLAR
İlaç sektörünün en büyük oyuncularından Novartis, sürdürülebilik kavramının bir kurum kültürü olduğuna inanıyor. Global sürdürülebilirlik politikaları paralelinde, yapılması mümkün olan tüm iyileştirmeleri yapmaya çalışıyor. Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, bu tür faaliyetlerinin üst yönetimin katılım ve desteğiyle gerçekleştirildiğini söylüyor. Novartis'te tam olarak sürdürülebilirlikle ilgili bir unvan yok ancak bu konuya odaklanan bir departman var. Bu departmanın adı da HSE&BC (Çevre, Sağlık, İş Güvenliği ve İş Sürekliliği). Departmanın bu konulardaki global gelişme ve uygulama programlarını takip ettiğini belirten Berkman, "Departman lokal uygulamaların tespiti ve uygulanması sürecinde etkin liderlik yürütüyor. HSE&BC yöneticimiz, aynı zamanda yönetim kurulu üyesi" diyor. GSM sektörünün dev şirketi Turkcell de tüm iş süreçlerinde toplumdan aldığını topluma geri verme ve topluma değer katma felsefesiyle hareket ediyor. Şirkette sürdürülebilirlik çalışmaları Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler'in ana sorumluluğunda. Yöneticiliğini yaptığı Turkcell Kurumsal İlişkiler ve İletişim Departmanı altında kurumsal sorumluluklar bölümünden de sorumlu olan Öztürkler, "Sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarımız, Turkcell Kurumsal Sorumluluklar Bölüm Başkanı Zeynep Özbil ve ekibi tarafından takip ediliyor" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.