RİSKLERİ İYİ YÖNETENLERİN YÖNETİM KALİTESİ DE İYİ

Carbon Disclosure Project, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye ayağı ise Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yönetiliyor. CDP Türkiye, her yıl BŞST100 şirketlerine iklim değişikliği risklerini raporlamaları adına davet gönderiliyor. 2014’te 41 şirketin katıldığı raporlamada, Arçelik ve Tofaş iklim değişikliği performansında en iyi şirketler oldu. Bu başarının şirketlerde yaratmaya çalıştıkları farkındalığın bir sonucu olduğunu söyleyen CDP Türkiye Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Melsa Ararat, “Küresel çapta yatırımcılar, şirketlerin CDP’ye yanıt vermiş olmasını yönetim kalitesinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor” diyor.

9.04.2015 15:10:200
Paylaş Tweet Paylaş
RİSKLERİ İYİ YÖNETENLERİN YÖNETİM KALİTESİ DE İYİ
CDP (Carbon Disclosure Project), dünyada iklim değişikliğinin değişik alanlarına odaklanan bir uluslararası sivil toplum kuruluşu. 2000 yılında Londra kurulan CDP, iklim değişikliği risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini raporluyor. İklim değişikliğinin şirketler için yarattığı risklerin başta yatırımcılar olmak üzere bütün paydaşlar tarafından şeffaf olarak görülmesini sağlıyor. CDP’nin Türkiye faaliyetlerini ise 2009 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu yönetiyor. BİST100 şirketlerine her yıl CDP Türkiye tarafından iklim değişikliği risklerini raporlamaları adına davet gönderiliyor. Raporlamaya katılan şirket sayısı ise her yıl artış gösteriyor. 2010 yılında raporlamaya 11 şirket katılırken 2014’te bu sayının 41’e yükseldiği görülüyor. 2015 yılında faaliyete geçecek su projesiyle bu sayının daha önceki yıllarda olduğu gibi yine artış göstermesi bekleniyor. CDP raporlamasına katılan şirketlerin yatırımcı nezdinde yönetim kalitesinin arttığını ifade eden CDP Türkiye Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Melsa Ararat, bu projenin Türkiye’nin ilkim değişikliğiyle mücadelesine iş dünyası açısından önemli bir katkıda bulunduğunu söylüyor. Ararat, “2014 yılında Arçelik ve Tofaş iklim değişikliği performansında A diye adlandırdığımız en iyi kategoride performans göstererek uluslararası iklim değişikliğiyle mücadele liderleri arasında yer aldı. Sanıyorum Türkiye’den bu seviyede iki şirketin çıkmasına katkıda bulunan faktörlerden biri de bizim 2009’dan beri bu alanda yaratmaya çalıştığımız farkındalık” diye konuşuyor. CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat ile yaptığımız söyleşinin detayları şöyle: 
*CDP nedir? Ne zaman kuruldu?
* CDP, 2000 yılında Londra’da kuruldu. 2002 yılından itibaren de raporlama yapmaları konusunda şirketlere davet gönderiyor. CDP’nin odaklandığı alanlardan birincisi, iklim değişikliği. İklim değişikliği risklerinin tanınması ve yönetimiyle ilgili, şirketlerin yatırımcılara bilgi vermesini sağlıyor. Su programında aynı şekilde yine yatırımcılar adına şirketlerin su kıtlığı ve su kullanımıyla ilgili hem risklerini hem etkilerini paylaşmalarına olanak sağlıyor. Orman projesinde ise şirketlerin ormanlar üzerindeki etkilerinin raporlanmasını sağlıyor. Bir bütün olarak baktığımızda CDP, doğal kaynakların kullanımı ve bu doğal kaynaklarla iklim değişikliği arasındaki ilişkinin, şirketler için yarattığı risklerin, başta yatırımcılar olmak üzere bütün paydaşlar tarafından şeffaf olarak görülmesini ve bu konuda politika üretme süreçlerindeki gerekli desteği vermeyi sağlıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.