Sorumlu şirketin müthiş hedefi

Ağaç tarımı yaparak ormanları koruyan ENAT'ın hedefi 20 yılda 350 bin fidan yetiştirmek...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorumlu şirketin müthiş hedefi

SANAYİ TARAFI
Sanayi tarafında da lif yonga sanayicileri, kağıt sanayicileri ve ambalaj sanayicileri var. Öte yandan sosyal sorumluluk hisseden kişiler de projede yer alıyor. Dolayısıyla ENAT'ın iş modeli sanayici ile çevre örgütünün, akademi ile kamunun biraraya geldiği çok özel bir oluşum.

MURAT GİGİN
ENAT KURUCU ORTAĞI“HER YIL 350 BİN FİDAN DİKECEĞİZ”
HEDEF ÖRNEK OLMAK

Bu pilot proje kapsamında 6-7 yılda 1.200 hektarlık alana ekim yapabildik. 2 milyon TL'lik sermayemiz 6,5 milyon TL'ye çıktı. ENAT'ın misyonu bunu daha başka işletmelerin daha büyük alanlarda yapabilmesi için örnek olmak. Ormanın kereste değeri 1 ise alternatif değerlerinin tümü 400. Biz sadece kereste olarak kullandığımız zaman yaratılması mümkün olan katma değerin ancak 400'de 1'ini kullanıyoruz.
SIKINTILAR VAR
Doğal ormanlarımızın üzerinde biyoçeşitliliği kaybetmememiz gerekiyor. Bu nedenle onun alternatifini yaratmalıyız. ENAT bunun güzel bir örneği. Gönül arzuluyor ki bunu çok daha büyük yüzeyler üzerinde yapabilelim. Ancak bu konuda sıkıntılar var. Örneğin orman köylüsü ilk etapta bu işe mesafeli baktı. Bu kadar işadamının biraraya gelip ağaç dikeceğine inanmadılar.
KÖYLÜNÜN YAKLAŞIMI
"Bu hikaye... Bunlar muhtemelen siyanürle altın çıkaracak ya da burada bir maden var onu işletecekler" diye düşündüler. Böyle düşünmekte haksız da değiller, zamanında bu istismarlar yapılmış. Dolayısıyla biz iyi niyetimizi ispat ederek her gün çalışmalarımızı genişletiyoruz. 1.200 hektarlık alanda 1,5 milyon fidan diktik. Hedefimiz de her yıl 200 hektar sahada 350 bin civarında fidan dikmek. 20 yıl içinde 4 bin hektar sahada 6 milyon fidan dikmiş olacağız. O zaman bu proje amacına ulaşmış olacak.

FİKRET KOÇAK ENAT KURUCU ORTAĞI
“FONLARIN EN FAZLA YATIRIM YAPTIĞI İŞ”
KAZANDIRAN EMTİA

Amerika'da bireysel emeklilik fonlarının en fazla yatırım yaptığı iş bu. istatiki olarak son 30 yılda yapılan çalışmalara baktığımızda kereste platinden de daha fazla değer kazanmış bir emtia.
UZUN VADELİ YATIRIM
Dolayısıyla uzun vadeli olarak gelirlerini mahafaza etmek isteyen çok sayıda vakıf ve emeklilik fonu özel ormancılığa dönük olarak çok ciddi yatırım alanları arıyor. Bunların çoğu bize de geldi. Yaptığımız proje belki Türkiye'de çok ses getirmedi ama Hollanda'dan, Amerika'dan, İskandinav ülkelerinden birçok ortak projenin bir parçası olmak istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz