Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor

Kentsel Dönüşüm Yasası, 2012’de yürürlüğe girdi.

1 MART, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor


YEŞİL BİNA ETKİSİ
Küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının konutlar ve yapılar tarafından gerçekleştirildiği günümüzde, sadece birkaç santimetrelik yalıtım malzemesi kullanarak bir binanın enerji tüketimini yüzde 70’e varan oranda düşürmek mümkün oluyor. Yalıtım malzemeleri, ısı yönetimi ve kaplama ürünleriyle binalarda enerji tüketiminin azaltılmasına katkı sağlayan BASF, sürdürülebilirlik alanında “yeşil bina” (green building) konseptinin gerekliliklerini, tam anlamıyla yerine getiren binalarıyla da başarılı kentsel dönüşüme örnek gösterilebilecek bir profil çiziyor.Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi sürecinde çevresel etkilerin minimumda tutulması da sonucun başarılı olduğunu ortaya koyan unsurlar arasında yer alıyor. Bir yapı projesinde ne kadar az insan, malzeme ve kaynak kullanılırsa o projenin çevresel etkisi de aynı paralelde azalıyor. Karbon salınımını düşüren, iklimlerin korunmasına ve sürdürülebilirliğe ölçülebilir katkı sağlayan projelerin düşük maliyetli olması ise insanların kentsel dönüşümü daha ulaşılabilir bir konsept olarak algılamasına yardımcı oluyor. Türkiye gibi deprem kuşağı üzerinde bulunan ve deprem nedeniyle ciddi yıkımlar yaşamış ülkelerde, enerji tasarrufu sağladıkları gibi “dayanıklı, sağlam ve dirençli” olmalarıyla da dikkat çeken sürdürülebilir yapıların inşa edilmesi gerekiyor. Bu noktada binaların yıllar boyunca sağlam kalmasını sağlayan beton katkı maddelerinin kullanılması, hayati önem taşıyor. Çoğu zaman binaların bu kriterlere uygun şekilde sıfırdan inşa edilmesi daha uygun görülse de yıllar içinde deprem gibi doğal felaketlerden, hava koşullarından veya kötü kullanımdan ötürü az ya da çok hasar görmüş binaların onarımında kullanılan yenileme çözümleri de kentsel dönüşüm projelerinde sıkça tercih ediliyor. BASF tarafından tarihi binaların iç ve dış cephe restorasyonunda kullanılmak üzere geliştirilen bağlayıcılar ve özel boyalar da söz konusu binaları hava etkisiyle aşınma, UV ışıma ve hava kirliliği gibi etkenlerden koruyarak nesiller boyu zarar görmeden sağlam biçimde ayakta kalmalarını mümkün kılıyor.

FARKINDALIK YÜKSELİYOR
İnşaat sektörü her geçen gün büyümeye devam ederken kentsel dönüşüm hareketi kapsamında hayata geçirilen dev konut projelerinde, eskiye oranla daha minimalist ve çevre dostu bina tasarımlarının rağbet gördüğü gözlemleniyor. Gerek iş gerekse sosyal hayat anlamında yoğun bir koşuşturmacanın içinde olan ve her adımını teknolojinin nimetlerinden faydalanarak atmaya alışan günümüz insanı, evinin de hayatını kolaylaştıracak sistemlerle donatılmış olmasını bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.