Sürdürülebilirlik işimizin bir parçası

Wilo Pompa Sistemleri Genel Müdürü Ercüment Yalçın, Avrupa'daki ilk LEED Gold sertifikalı binaya da sahip olan şirket, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla örnek olmak istiyor.

27.03.2014 21:40:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik işimizin bir parçası
Wilo, pompa sistemleri konusunda çalışıyor. Pazar lideri olan şirket, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Şirketin genel müdürü Ercüment Yalçın, üretimdeki temel stratejilerinin yüksek verimli ürünler geliştirmek olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: "Sürdürülebilir bir büyümenin ancak böyle sağlanacağını düşünüyoruz.” Avrupa'daki ilk LEED Gold sertifikalı binaya da sahip olan şirket, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla örnek olmak istiyor.

Wilo, pompa sistemleri konusunda Türkiye’de pazar lideri. Bulduğu çözümlerle suya yön veren şirket, bunu yaparken çevreye karşı sorumlu olmayı da öncelikleri arasına koyuyor.

Dünyada kullanabileceğimiz enerjinin sınırlı olduğunu belirten Wilo Pompa Sistemleri Genel Müdürü Ercüment Yalçın, “Dolayısıyla var olanı mümkün olduğu kadar verimli kullanmalıyız. Üretimdeki temel stratejimiz, yüksek verimli ürünler geliştirmek.

Sürdürülebilir bir büyümenin ancak böyle sağlanacağını düşünüyoruz” diyor. Wilo’nun ürün portföyünde de tasarruflu ürünler ön plana çıkıyor. Yalçın, birçok üründe yüzde 90’lara varan oranda enerji tasarrufu sağladıklarını söylüyor.

Bina ve tesisleriyle de çevreci yaklaşım sergileyen şirket, Orhanlı-Tuzla’da inşa ettiği yeşil binası ile sektörün ilk LEED Gold sertifikalı yeşil ve çevre dostu binasına sahip. Wilo Pompa Sistemleri Genel Müdürü Ercüment Yalçın ile sürdürülebilirlik yaklaşımlarını konuştuk:

Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda nasıl bir yaklaşımınız var?
Türkiye'de pompa sistemleri sektöründe pazar lideriyiz. Wilo, dünyada da sektörün önde gelen kuruluşları arasında bulunuyor. Bildiğiniz gibi bizim işimiz suyu sirküle etmek. Hayatın kaynağı olan suyu bir noktadan başka bir noktaya taşırken maksimum derecede özenli davranarak, doğaya uyumlu bir çalışma yürütmeye çalışıyoruz.

Çünkü suya yön veren bir şirket olarak çevremize karşı bazı sorumluluklarımız olduğunu düşünüyoruz.  Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarla örnek olmaya çalışıyoruz. Yüksek oranda enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizin yanı sıra müşterilerimiz için farklı çözümler de geliştiriyoruz.

Dünyada kullanabileceğimiz enerji, maalesef sınırlı. Dolayısıyla var olanı mümkün olduğu kadar verimli kullanmalıyız. Sürdürülebilir bir büyümenin ancak böyle sağlanacağını düşünüyoruz.

Bugüne kadar bu konuda neler yaptınız? Bu konulara önem vermeniz size nasıl katkı yapıyor?
Çevre ve sürdürülebilirlik konusu, iş yapış süreçlerimizin bir parçası. Dolayısıyla bizim için büyük önem taşıyor. Artık herkesin şirketleri bu yaklaşımla değerlendirdiğini görüyoruz. Pompalar dünyada enerjiyi en çok kullanan ekipmanlar arasında bulunuyor. Dolayısıyla sektörümüzün sürdürülebilir geleceğe doğrudan katkı yapması gerekiyor.

Yürüttüğünüz enerji verimliliği, tasarruf ve çevre uygulamalarınız var mı?
Yeşil binamızda yapılan düzenlemelerle enerjiden yüzde 24, su kullanımından ise yüzde 50 tasarruf sağlıyoruz. Binamızda gün ışığından maksimum derecede yarar sağlayan uygulamalarımız var. Enerjiyi maksimum tasarruf ederek kullanabilmek için birçok sistem uygulanıyor.

Yüksek performanslı dış cephe izolasyonu ve yüksek performanslı camlarla ısıtma ve soğutmadaki kayıplar önleniyor. Dim edilebilir aydınlatma sistemleriyle ışık seviyesi ihtiyaca göre ayarlanabiliyor.

Bunun yanında hareket ve varlık sensörleriyle gereksiz aydınlatmanın önüne geçiliyor. Yüksek verimli pompalar ve fanlar da enerji tasarrufu sağlıyor. Yapılan uygulamalarla ısı adası, peyzaj alanlarında yüzde 87 oranında, çatı alanlarında ise yüzde 76 oranında düşürüldü.

Binada ASHRAE standartlarına göre yüzde 30 daha fazla taze hava sağlanıyor. Kullanım yoğunluğu yüksek olan toplantı odaları, yemekhane gibi alanlarda ise karbondioksit sensörleri kullanılarak hava kalitesi kontrol altında tutuluyor. Bunlar gibi daha pek çok uygulama ile personel için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanıyor.

AR-GE ve inovasyona yönelik neler yapıyorsunuz?
Her yıl ciromuzun yüzde 3,5’i AR-GE’ye ayrılıyor. Bu çalışmalar neticesinde, enerji verimliliğinde standartların üzerine çıkan ürünler geliştiriyoruz.

Tüketiciler sürdürülebilirlik konusuna nasıl yaklaşıyor?
Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla iletişim süreçleri baştan sona değişti. Artık tüketiciler şirketlere birebir olarak mesajlarını iletebiliyor. İletişimdeki bu devrimsel dönüşüm, işini iyi, şeffaf ve fayda sağlayacak şekilde yapan kuruluşların yaşama devam etmesine izin veriyor. Dolayısıyla artık tüketicilerin ipleri eline aldığını söyleyebiliriz

"ÖRNEK ŞİRKET OLMAK İSTİYORUZ"
HASSASİYET GÖSTERİYORUZ

Üretimdeki temel stratejimiz, yüksek verimli ürünler geliştirmek. Wilo kuruluşundan bu yana bu konuya çok hassasiyet gösterir ve mümkün olan en üst seviyeye ulaşmak için AR-GE çalışmalarına büyük önem verir.

ÜRÜNLERİN PERFORMANSI
Ürünlerimiz arasında standart pompalara göre yüzde 90 oranında enerji verimliliği sağlayan pompalarımız bulunuyor.Enerjiyi ne kadar verimli kullanırsak, dünyamızın kaynaklarını da o kadar korumuş ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamış oluruz.

HAYATA KARŞI SORUMLULUK
Enerjiyi verimli kullanmanın şirket stratejisiyle birlikte, hayata karşı sorumluluk hisseden bireyler olarak her birimizin temel ödevi olduğunu düşünüyoruz. Bu gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın temel unsurlarından biri. Wilo olarak sektörümüze ve ulaşabildiğimiz herkese örnek olacak bir duruş sergilemeye gayret ediyoruz.

EN İYİ OLARAK KALMAYI HEDEFLİYORUZ”
SORUMLULUK ALANI

Wilo Türkiye olarak göstermiş olduğumuz performans ve başarılar doğrultusunda 2010 yılından bu yana, yakın bölgedeki 9 ülkenin yani Azerbaycan, Irak, Lübnan, Suriye, Türkmenistan, Gürcistan, İsrail, Ürdün ve Filistin'in operasyonlarını da yürütüyoruz..

50 milyon Euro'yu aşan bölge cirosuna sahibiz. Ulaştığımız noktadan memnunuz ancak elbette ki daha da iyi olabilmek için yatırımlarımızı artırıyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

EN İYİ OLARAK KALMAK
2017 yılına kadar Yakındoğu'daki ciromuzu 70 milyon Euro'ya kadar artırmayı planlıyoruz. Hedefimiz, büyüme oranımızı yine pazarın üzerinde tutmak, sektörümüzdeki yerimizi korumak. Wilo, ürünlerinin kalitesi ve satış sonrası hizmetleriyle her zaman güvenilir marka oldu. Bu güvene layık olmak için çalışmalarımızı sürdürmeyi ve her zaman "en iyi" olarak kalmayı hedefliyoruz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz