Üç alan için çözüm arayışı

Bugün 150 yaşında olan BASF, mevcut sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemek için adeta fırsat kolluyor. Bu hedef doğrultusunda dev şirket, “akıllı enerji”, “gıda” ve “şehir yaşamı” olmak üzere 3 global zorluk alanında çözümler üretmeye odaklanmış durumda. Şirket “Her şey sürdürülebilir bir dünya için” mottosuyla bu 3 temel alanda yaratıcı çözümler bulmak için çalışıyor.

25.08.2015 12:30:140
Paylaş Tweet Paylaş
Üç alan için çözüm arayışı

AR-GE’ye 1 milyar 880 milyon Euro yatırım 
Bilim ve teknolojiyle eş zamanlı bir gelişme içinde olan kimya sektöründe, sürdürülebilirliğe ve sürdürülebilir çözümlerin hayata geçirilmesini mümkün kılan AR-GE çalışmalarına verilen önem artıyor. Büyüme fırsatlarını yakalayabilmek adına sistematik olarak ürün ve teknoloji portföyünü genişleten BASF, bu yönde AR-GE departmanını destek değil, temel bir iş birimi olarak konumluyor. Sürdürülebilirliği kurum kimliğinin ayrılmaz bir parçası olarak benimseyen ve dünyanın lider AR-GE şirketleri arasında yer alan BASF, sadece 2014 yılında 1 milyar 880 milyon Euro tutarında AR-GE yatırımı yaptı. Yine 2014 yılında, dünya genelinde 1.200 patent alan şirket, Patent Asset Index’e göre bu alanda altı sene arka arkaya birinci sırada yer aldı. Yalıtım malzemeleriyle sürdürülebilir binalar inşa edilmesine, su arıtmaya yönelik proses kimyasallarıyla temiz su kullanımına, elektrikle çalışan veya düşük yakıt tüketimine sahip araçlara hammadde sağlamasıyla karbon emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlayan BASF, AR-GE ekipleriyle yukarıda bahsettiğimiz kritik konularda toplum ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif çözümler geliştirmek üzere hız kesmeden çalışıyor. Bombay’da (Mumbai) su erişimi, Kuzey ve Güney Amerika’da kaynak etkinliğine sahip yetiştiricilik, Şanghay’da akıllı tüketim, Ludwigshafen’da enerji depolama ve Sao Paulo’da dar gelirlilere konut inşası gibi projeler, BASF’nin sürdürülebilirlikle kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını tek potada erittiği faaliyetler olarak dikkat çekiyor. Şirketin, tüm dünyada 70 araştırma noktasında toplam 10 bin 700 AR-GE çalışanı bulunuyor. Kısaca, global anlamda BASF bünyesinde görev alan her 10 kişiden biri AR-GE alanında çalışıyor. Çalışanlar tarafından yürütülen 3 bin proje ve alınan patentler de, BASF’nin AR-GE’yi temel iş kollarından biri olarak gördüğünü kanıtlıyor. 
Sürdürülebilirlikte hedeflerin 6 yıl ilerisinde 
Dünyanın en büyük 800 şirketi içerisinde, değer zincirinin tamamından kaynaklı emisyonu raporlayan tek şirket olarak dikkat çeken BASF’nin karbon emisyonları raporu, tedarikçiler ve nakliyenin yanı sıra üretim ve atıkların yok edilmesini de içeriyor. Bu sayede global standart olan ‘Sera Gazı Protokolü’ne sıkı bir şekilde bağlı kalınıyor. Geçtiğimiz yıl çevre, sağlık ve güvenlik hedeflerinde önemli bir ilerleme kaydeden şirket, temel olarak alınan 2002 yılına oranla organik maddelerin ve nitrojenin suya emisyonunda yüzde 80 azalma, ağır metal emisyonlarında ise yüzde 60 azalma elde etmeyi hedefliyordu. 2014 yılında bu hedeflere ulaşan BASF, hedeflerinin ilerisine geçmeyi de başardı. Organik madde emisyonları yüzde 80 azalırken (2013’te yüzde 79), nitrojen emisyonları yüzde 85 (2013’te yüzde 87) ve ağır metal emisyonları da yüzde 64 (2013’te yüzde 65) azaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.