Yeşil otellere ilgi daha yüksek

Müşteriler artık turistik tesislerin çevre üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hareket ediyor ve tercihlerini sürdürülebilir tesislerden yana kullanıyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil otellere ilgi daha yüksek


Bu sertifikaların koşullarına göre sürdürülebilir otel olmanın 3 farklı aşaması var: Bunlar ise tasarım inşaat ve işletme aşaması olarak sıralanıyor... Bu üç aşamada da sürdürülebilirlik kriterlerini yerine getirebilen herhangi bir tesis, “yeşil otel” özelliğini kazanıyor. Sürdürülebilirlik kriterleri arasında ise binanın tüm sistemlerinin karbon emisyonlarını azaltmaya odaklanması, uluslararası standartlarla karşılaştırıldığında daha az enerji ve su tüketiminin olması gerekiyor. Ayrıca otelin yapımında ve işletmesinde çevre dostu, zehirli kimyasallar içermeyen ve çevre etiketleri olan malzeme kullanılması gerekiyor. Yeşil otellerde düşük su tüketimi olan armatürler, susuz pisuvar gibi teknolojilerin kullanımı da öne çıkıyor.

DÜNYADA NELER OLUYOR?
Son yıllarda birçok konuda sürdürülebilirliğin ön plana çıkması, turizmde de müşterilerin daha yeşil otellere olan ilgisini artıyor ve otelleri de yeşil olmaya itiyor. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında sürdürülebilirlik, az enerji ve su tüketimi gibi konulara en çok dikkat eden otel zincirleri Hilton Worldwide, Mariott, Hyatt, Accor ve Starwood.

Örneğin Hilton Grubu, 2009-2014 arasında dünya çapında otellerinde enerji kulanımını yüzde 5, atık oluşumunu yüzde 20 ve su tüketimini de yüzde 10 oranında azaltmayı hedefliyor. Hilton zinciri geliştirdiği Light Stay adlı sürdürülebilirlik ölçüm sistemi ile tüm otellerini denetliyor ve tarafsız bir değerlendirme kuruluşuna raporlatıyor.

Sürdürülebilir otel tasarımı ve işletmesi konusunda ciddi çalışmaları bulunan diğer bir grup da Mariott International. Gerek Mariott otellerinde gerek alt markalarında 2017’ye kadar enerji tüketimini oda başına yüzde 25 azaltma hedefi var.

Hyatt Grubu da geliştirdiği, Hyatt Earth Programı ile dünyadaki her bir Hyatt Oteli’nin çevresel ayak izini izleyip raporluyor. Starwood ve Accor grupları da otellerinde enerji ve su tüketimini azaltmak yönünde çeşitli çalışmalar yapıyor. Starwood otelleri yeni inşa edeceği Element otellerinde LEED Sertifikası alma yönünde taahhütte bulunmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz